Determinanta matrice je polinom u članovima matrice koji je koristan koncept ukoliko su članovi matrice brojevi ili, općenitije, elementi komutativnog prstena s jedinicom. Važne su veze s vanjskom algebrom, s problemom rješavanja linearnih jednadžbi (Cramerovo pravilo) i problemom inverza matrice. Ukoliko promatramo linearne jednadžbe nad nekomutativnim prstenom (npr. tijelom) Gaussova metoda eliminacije i dalje funkcionira što ukazuje na mogućnost razvoja teorije i u tom slučaju. Međutim, pokušaj rješavanja Cramerovim pravilom ne radi ukoliko se definicija determinante naivno proširi na taj slučaj. Oko 1989. Izrael Geljfand i Vladimir Retah nalaze da je u nekomutativnom slučaju bolje promatrati neke racionalne izraze čiji umnošci u komutativnom slučaju imaju veze s determinantama, a općenito odgovaraju inverzima članova transponirane inverzne matrice. Standardna definicija kvazideterminanti je preko rekurzivnih formula poznatih iz promatranja Schurovog komplementa u numeričkoj analizi, a standardna domena u kojoj se kvazideterminante promatraju je slobodno tijelo prema Amitsuru i Cohnu. Kvazideterminante imaju jako dobra svojstva, ponekad i jednostavnija nego determinante. Npr. nasljedivost je svojstvo da kvazideterminante možemo računati i tako da matricu podijelimo na blok podmatrice i računamo najprije njihove kvazideterminante što reducira veličinu matrice, a poslije toga kvazideterminante dobivenih izraza. Inženjeri znaju taj trik u vidu formula za inverz blok matrice
Diplomski će izložiti osnovne koncepte o kvazideterminantama s dokazima. Ova tema je dosta direktna (većinom elegantni računi i indukcija) pa samim time nije teška. Ambiciozniji student može diplomski znatno proširiti primjerima i primjenama kojih u literaturi ima jako mnogo. Ukoliko student ima afiniteta prema kombinatorici moguća je i diskusija veza s teorijom (nekomutativnih) simetričnih funkcija.
CRM skripta Retakha-Wilsona je vrlo čitljiva, a dokazi eksplicitni.
Dodatak: Izvorni radovi o ovoj temi nisu naročito pažljivi u specijalizaciji rezultata za prstene koji nisu slobodno tijelo. Iako pojam racionalnih identiteta strogo definira smisao rezultata u tom slučaju, eventualno nepostojanje nekih izraza koji imaju smisla u slobodnom polju, a ne u nekom konkretnom prstenu, ukoliko su korišteni u dokazu, dovodi u pitanje primjenu rezultata na takve prstenove. Uz pomoć mentora mogu se eventualno diskutirati i neki takvi slučajevi.
Last revised on June 12, 2024 at 15:15:11. See the history of this page for a list of all contributions to it.