Kompleksni brojevi uvedeni su da bi jednadžba i, općenitije, jednadžba , gdje je ma koji pozitivni realni broj, imala rješenja, a da su pravila računanja s takvim proširenim skupom koji sadrži realne brojeve i dalje ista (npr. komutativnost množenja, distributivnost množenja prema zbrajanju). Kako je kvadrat svakog realnog broja pozitivan ili nula takvih rješenja nema u skupu realnih brojeva. Ako je tada je i te , ako su svojstva računskih operacija u kojima se uz realne brojeve pokazuje i broj ista kao u polju realnih brojeva.
Kompleksni brojevi su formalni izrazi oblika gdje su (u kojima je samo simbol), za koje definiramo slijedeće operacije zbrajanja i množenja:
Ta definicija množenja je nužna ako pretpostavimo , definiciju zbrajanja i svojstvo distributivnosti množenja prema zbrajanju. Naravno, pri tome smo pretpostavili da je u simbolu kompleksnog broja jednak zbrajanju u smislu da ako identificiramo i tada je identificiran s . Realni broj zovemo realni dio, a realni broj imaginarni dio kompleksnog broja . Primijetite da su i realni dio i imaginarni dio kompleksnog broja realni brojevi! Simbol zovemo imaginarna jedinica. Pozitivna vrijednost korijena zove se apsolutna vrijednost kompleksnog broja i označava .
Skup svih kompleksnih brojeva označavamo s . Zbrajanje i množenje su svuda definirane funkcije s Kartezijevog kvadrata (skupa uređenih parova) , , ; kažemo da su to binarne algebarske operacije na skupu i da je taj skup zatvoren s obzirom na te operacije (zatvoren se odnosi na “svuda definirane”, tj. za sve uređene parove). Broj je neutralni element s obzirom na množenje, odnosno za svaki . Broj je neutralni element s obzirom na zbrajanje, odnosno za svaki . Obje operacije su asocijativne, , zbrajanje je komutativno () i svaki broj ima suprotni element, tj. inverz s obzirom na zbrajanje, određen svojstvom . Vrijedi i distributivnost množenja prema zbrajanju zdesna i slijeva. Nabrojena svojstva znače da je prsten. Kažemo da je taj prsten komutativan, jer je množenje komutativno, .
je zapravo komutativan prsten s dijeljenjem, u drugoj terminologiji polje. To znači da svaki broj ima dvostrani inverz i s obzirom na množenje, određen svojstvom . Inverz kompleksnog broja je broj
što se lako provjeri direktnim množenjem s . To da broj ima inverz znači da možemo njime dijeliti, naime ako definiramo tada zbog asocijativnosti vrijedi
U slijedećem odjeljku prikazan je malo drukčiji pristup dijeljenju, bez da se oslanja na međukorak s inverzom.
Uz gornju definiciju zbrajanja i množenja dakle skup svih kompleksnih brojeva ima sva svojstva polja i proširuje polje realnih brojeva ako, kao i maloprije, smatramo realni broj identificiranim s kompleksnim brojem .
Često se zapravo formalni izraz promatra kao uređeni par . Dakle nije potrebno posebno uvoditi imaginarnu jedinicu nego govorimo o običnim uređenim parovima. No, pravila množenja i zbrajanja za takve parove treba ipak zadati. To su operacije i i one definiraju polje kojem je jedinica , a čija nula je . Realni broj se pojavljuje kao uređeni par . Naravno, potrebno je dosta provjeravanja da se uvjerimo da svojstva polja vrijede za skup uređenih parova . U tim terminima je imaginarna jedinica izvedena kao (zaista, ) i vrijedi jednakost kao skupa. To je logički bolje jer tada znači samo , a ne ujedno i notaciju unutar kompleksnog broja (gore smo mogli to izbjeći uvođenjem dva različita plusa, i pokazati kao i prije da se jednakosti ne mijenjaju ako formalni plus zamijenimo stvarnim), ali to je manje motivirano.
Kako vrijedi to je te , . Općenito, , , i za sve cijele .
Ako su i dva kompleksna broja tada je njihov količnik kompleksni broj takav da je ukoliko taj broj postoji i ukoliko je jedinstven. Pokazat ćemo da ako tada takav (kompleksni) broj postoji i jedinstven je. (Naravno, ako su oba nula onda svaki broj zadovoljava gornje svojstvo osim jedinstvenosti, pa je dakle neodređeni izraz) Drugim riječima, možemo podijeliti ma koji kompleksni broj sa svakim drugim osim s nulom.
Način kako to dokazujemo i praktički računamo sličan je postupku racionalizacije nazivnika u tretmanu algebarskih izraza gdje koristimo identitet (pomnožite svaki sa svakim i zbrojite, ili koristite formulu za razliku kvadrata )
Pa je na primjer,
Time smo postigli da u nazivniku više nema korijena (nama je nazivnik slučajno ispao ).
Kod kompleksnih brojeva, slično tome, raspisivanjem lako dobijemo formulu za zbroj kvadrata,
pa dakle kad god mi bismo trebali imati
Taj rezultat zaista ima svojstvo količnika koje smo htjeli,
Preporučam čitatelju da pomnoži izraze na lijevoj strani i stvarno vidi da se dobiva desna strana (nakon kraćenja brojnika i nazivnika u razlomcima).
Primjer.
Dakle, realni dio kvocijenta je , a imaginarni dio .
Svaki kompleksni broj osim nule ima dva druga korijena, tj. kompleksnih brojeva takvih da . Zaista,
pa uvjet možemo pisati kao
gdje su realni brojevi. Dva su kompleksna broja jednaka ako su njihovi realni dijelovi jednaki i njihovi imaginarni dijelovi jednaki. Dakle, vrijedi
Mi tvrdimo da ako taj sustav dvije jednadžbe s dvije nepoznanice i ima točno dva rješenja u kojima su i realni. Ako su i oba onda je kvadrat , što ne razmatramo. Dakle ili ili je različit od nule. Recimo da je . Tada vrijedi , što nakon uvrštavanja u prvu jednadžbu govori , što je nakon množenja s daje ekvivalentnu jednadžbu . Takvu jednadžbu zovemo bikvadratnom. Nazovimo . Tada za vrijedi obična kvadratna jednadžba, tj. . Diskriminanta joj je
Dakle, mora biti , no kako je to bi dobili negativni za predznak minus, što je nemoguće, jer je kvadrat realnog broja . Dakle, i . Vidimo da je u tom slučaju samo ako je .
U drugom slučaju, ako tražimo , možemo pisati i dobijemo bikvadratnu jednadžbu
koju svodimo na kvadratnu za . Pozitivno je rješenje i i . Vidimo da je u tom slučaju samo ako je . Ukoliko su i oba različiti od nule onda su formule za oba slučaja ekvivalentne. Na primjer,
jer .
Primjer. Nađi oba kompleksna druga korijena broja . Sad daje i , pa supstituiravši u prvu jednadžbu dobijemo jednadžbu , dakle bikvadratnu jednadžbu . Dakle, , pa je jedino pozitivno rješenje za jednako . Slijedi da je i ili i . Zaista, i .
Primjer. Nađi oba kvadratna korijena broja . Rješenja su i .
Kompleksne brojeve često crtamo u tzv. kompleksnoj/Gaussovoj ravnini u kojoj je realni dio kompleksnog broja na osi, a imaginarni dio na osi. Tada je duljina radijus vektora od do jednaka apsolutnoj vrijednosti , a kut koji radijus vektor zatvara s osi (i kojeg zovemo argument kompleksnog broja ) ima tangens . Primijetite da ako znamo kvadrant i ako znamo tangens kuta, tada znamo i kut.
Euler je primijetio da ako pisemo (ili, u drugim oznakama, , gdje je Eulerov broj) za realne , tada vrijedi
, tj.
što je u skladu s uobičajenim pravilom za eksponenciranje pozitivnih realnih brojeva zbrojem realnih brojeva:
samo što su sad i imaginarni brojevi.
Zaista, pri čemu su korištene formule za kosinus i sinus zbroja (tzv. adicione formule za trigonometrijske funkcije i ):
Eulerova formula povezana je sa zapisom kompleksnog broja preko apsolutne vrijednosti i argumenta kao .
Last revised on January 21, 2021 at 23:32:46. See the history of this page for a list of all contributions to it.