Rekurzija je jedan od načina definiranja, a ponekad i način računanja veličina ili funkcija koje zavise od parametra koji je prirodan broj. Parametar je dodatni objekt (najčešće veličina) o kojem zavisi razmatrana veličina. Npr. temperatura nekog mjesta u neko vreme ima smisla ako kažemo koje je mjesto i koje je vrijeme, pa su dakle mjesto i vrijeme parametri potrebni za određivanje te temperature.
Kažemo da je niz veličina (koje zavise od parametra ) definirana rekurzivno ako je zadan za (ili, općenitije, popisom za prvih nekoliko vrijednosti prirodnih brojeva, recimo i ) i ako je zadano pravilo rekurzije kako se , počevši barem od prvog broja koji nije dan popisom, definira uz pomoć vrijednosti (ili općenitije “nižih” vrijednosti za ). Slično možemo rekurzijom definirati i veličine koje zavise od nekoliko prirodnih brojeva kao parametara ili kad parametar kreće od , tj. .
Primjer. Množenje prirodnih brojeva dano je rekurzivno po drugoj varijabli pomoću zbrajanja pravilom
(baza definicije po rekurziji)
(rekurzija ili rekurzivna relacija)
Tako je npr. jer je , pa u rekurziji uzmemo . Dalje, , pa je dakle .
Alternativno, množenje prirodnih brojeva može se zadati rekurzijom po prvoj varijabli :
i .
Propozicija. Te dvije definicije množenja su ekvivalentne.
Dokaz. To ćemo dokazati preko principa matematičke indukcije po broju . Prvo množenje ćemo označavati s , a drugo s . Ako je tada su tj. , a to je po bazama obje rekurzije. Dakle, neka vrijedi tvrdnja za , moramo dokazati da vrijedi za . Neka su brojevi i takvi da je jednak . Sada moramo provjeriti tri slučaja.
Recimo da je . Tada je , pri čemu smo nekoliko puta koristili pretpostavku indukcije za i . Ostali slučajevi su ovome simetrični slučaj i slučaj kad je barem jedan od brojeva koji je ostavljen čitatelju.
Korolar. Množenje prirodnih brojeva dano gornjim rekurzijama je komutativno.
Primjer. Funkcija (čitamo en faktorijela) je dana na slijedeći način: i dok je definirano, stavimo . Npr. .
Primjer. Fibonaccijevi brojevi. Prva dva Fibonaccijeva broja su i . Tada rekurzija , za definira -i Fibonaccijev broj pomoću po dva prethodnika. Tako konstruiramo Fibonnacijev niz .
Last revised on February 5, 2018 at 19:17:15. See the history of this page for a list of all contributions to it.