Primjeri analitičkih zadataka. Za neke od njih, dane su i upute (skice rješenja).
Nađi kosinus kuta između vektora i .
Uputa: skalarni umnožak . Kako se skalarni umnožak i norme određuju direktno iz komponenti vektora (npr. ) i oba vektora nisu nulvektori ta jednakost određuje kosinus kuta.
Nađi implicitnu jednadžbu ravnine koja sadrži točke , i .
Uputa: pomoću tih točaka napiši dva nekolinearna vektora u toj ravnini, npr. i . Implicitnu jednadžbu možeš dobiti iz izraza za vektorski produkt ta dva vektora (vektorski produkt je u smjeru okomice na ravninu, pa iz uvjeta okomitosti možemo pročitati koeficijente ,,; za koeficijent koristimo uvjet da je jedna od tih točaka, recimo u ravnini pa zadovoljava jednadžbu ravnine). Vidi analitička geometrija. Rješenje je (ili bilo koja implicitna jednadžba koja se dobije iz nje množenjem svih koeficijenata jednim te istim brojem koji nije ).
Alternativno, gdje je proizvoljna točka su komplanarni pa je implicitna jednadžba dana uvjetom komplanarnosti preko determinante, ali taj pristup nismo radili.
Neka je trokut u ravnini dan vrhovima kolika je površina tog trokuta i kolika je visina na stranicu ?
Uputa: vektori i razapinju paralelogram čija površina je duplo veća od površine trokuta . Vektorski umnožak ta dva vektora je vektor čija duljina je jednaka površini paralelograma kojem su tri susjedna vrha (i čiji smjer je okomit na ravninu ). Visina trokuta na stranicu se dobije iz te površine trokuta i pripadne stranice, koristeći .
Za trokut u zadatku 2 nađi koordinate težišta.
Uputa: svaka koordinata težišta je jedna trećina zbroja koordinata vrhova. To smo izveli na satu. Alternativno, ako to ne znate, možete naći polovište stranice i težišnicu gledajte kao vektor . Tada je po teoremu o težišnicama trokuta težište na težišnice gledajući od vrha , znači .
Dane su točke ravnine i i centar homotetije s konstantom homotetije . Nađi točke i u koje homotetija preslikava točke i . napišite kao vektor od suprotnog vrha do tog polovišta. Uputa: Kod homotetije uvijek vrijedi .
a) Nađi jednadžbu simetrale dužine gdje su i .
Uputa: Simetrala prolazi kroz polovište i okomita je na dužinu, pa je njen koeficijent smjera gdje je koeficijent smjera dužine. Dobijamo i kako zadovoljava, to je tj. . Alternativno, možemo gledati implicitnu jednadžbu pravca. Kako je normala to je implicitna jednadžba oblika , a je na njoj, pa , dakle i implicitna jednadžba ili ma koja ekvivalentna (npr. ako podijelimo s dobijemo , što je u skladu s ekplicitnom jednadžbom .
b) (jednadžba zrcalno-simetrijske ravnine za dvije zadane točke u prostoru) Nađi ravninu takvu da je zrcaljenje u odnosu na nju izometrija koja čuva ravninu, a zamjenjuje zadane točke i (ta ravnina prostorni je analogon simetrale dužine, tj. geometrijsko je mjesto svih točaka prostora koje su jednako udaljene od i ).
Uputa: Polovište je , a okomica (normala) na ravninu je (proporcionalna s . Dakle, jednadžba zrcalno-simetrijske ravnine tih točaka je i, kako je u ravnini to je iz čega dobijamo .
Neka je pravilan tetraedar u prostoru, dakle je baza koja je jednakostraničan trokut, a svih bridova je jednako . Običnom geometrijom bez koordinata nađi površinu baze, visinu tetraedra i volumen tetraedra. Koliki je kut između baze tetraedra i jednog od bridova koji ne pripada bazi ?
Uputa: Visina u stranici jednakostraničnog trokuta dobije se Pitagorinim teoremom i pomaže da se nađe površina baze. Za visinu koristi presjek u prostoru koji je određen ravninom u kojoj su visina na jedan od baznih bridova iz vrha i visina na bazu . Te dvije visine su kateta i hipotenuza u jednom pravokutnom trokutu, a nožište visine na je u težištu baze. Tako dobijemo visinu, a volumen tetraedra je jedna trećina baza puta visina. Sad kad znamo volumen usporedimo ga s mješovitim produktom tri vektora bridova iz vrha , vetorski umnožak daje površinu baze, a brid puta kosinus kuta s okomicom, što je sinus kuta sa baznom ravninom daje visinu.
Pravac u prostoru je dan kanonskim jednadžbama
a) Nađi kanonske jednadžbe pravca koji prolazi kroz ishodište , a paralelan je pravcu .
Uputa: mora zadovoljavati jednadžbu pravca . Ako su pravci paralelni onda im je u implicitnoj jednadžbi različita samo konstanta pri istim ostalim koeficijentima. Slično, u kanonskom obliku, možemo ostaviti sve isto samo su pomaci zamijenjeni nekim drugim pomacima (zapravo, pomacima ). Rješenje je dakle .
b) Nađi jednadžbu ravnine koja je okomita na pravac , a prolazi točkom .
Uputa: Zgodno je najprije pretvoriti jednadžbu pravca u parametrizaciju. U gornjoj jednadžbi pravca veličinu sa svaka strane jednakosti nazovemo vrijednošću , pa dobijemo parametrizaciju , i , odnosno u vektorskom zapisu, . Dakle, je neki vektor uzduž pravca , dakle ujedno i vektor normale na ravninu. Njegove komponente daju prva tri koeficijenta u implicitnoj jednadžbi ma koje ravnine koja je okomita na taj pravac. Implicitna jednadžba je dakle (do na proporcionalnost) oblika , a konstantu ćemo odrediti iz uvjeta da točka leži na ravnini , tj. njene koordinate zadovoljavaju jednadžbu ravnine . Uvrštavajući, izražavamo taj uvjet jednadžbom koja dakle određuje . Jednadžba ravnine je stoga (ili bilo koja njoj proporcionalna, npr. ).
Kocka stranice ima kao donju bazu kvadrat i kao gornju bazu kvadrat . Nađi kut između
a) dijagonale kvadrata i ravnine .
b) dijagonale kvadrata i dijagonale kocke .
Uputa: rješenje ne zavisi o pravokutnom sustavu koordinata pa izaberimo da je itd. Nacrtaj taj izbor radi zornosti. Tada lako nađemo vektor od do i vektore , koji razapinju ravninu . Kut računamo kako je objašnjeno na stranici analitička geometrija korištenjem mješovitog umnoška vektora. Dio b) je lakši jer se koristi skalarni umnožak.
Nađi točke presjeka sfere i pravca koji je dan parametarskom jednadžbom
Nađi oba probodišta pravca kroz sferu.
Uputa: Probodišta su u presjeku pa zadovoljavaju i jednadžbu sfere i pravca. Dakle, , i . Supstituirajte u jednadžbu sfere i dobijete , iz čega onda dobijete . Kako je jednadžba kvadratna možete imati dva rješenja (osim ako je diskriminanta ). Kod negativne diskriminante ne bi bilo realnih rješenja, dakle tada pravac ne bi sijekao sferu. o Ako su nađi i tako da je kvadrat.
Oprez! Ako zamijenimo vrhove i dobit ćemo isti kvadrat.
Uputa: dijagonale kvadrata se raspolavljaju i pod pravim su kutem. Dakle nađi polovište od , pa onda rotiraj za i translatiraj za dobiveni vektor. (ili nađi okomit pravac pa na njemu točke koje su udaljene od polovišta koliko i točka , ali to je dosta više posla). Rotacija vektora za daje jer je i .
Neka su dane točke . Rotiraj točku oko točke za radijana u pozitivnom smjeru (protiv kazaljke na satu). Koje su nove koordinate točke nakon rotiranja.
Uputa. , . Za rotaciju vektora koji je pričvršćen u centar rotacije za kut vrijedi da za rotirani vektor vrijedi , . Ovdje je centar pa rotiramo vektor i dobijamo vektor . Dok izračunamo taj vektor, dobijemo , kao i obično.
Kut između stranica i u trokutu je (dakle radijana). Koliko je dugačka treća stranica ?
Uputa. Prvi način je direktna primjena kosinusovog poučka
.
Drugi način je uvođenjem koordinatnog sustava. Postavimo vrh u ishodište, stranicu položimo na os (dakle je ), a stranica će tada biti od ishodišta do točke . Dakle stranica je udaljenost od do što se izračuna iz koordinata.
Ako su tri susjedna vrha paralelograma u prostoru redom , , koje su koordinate središta paralelograma i koje su koordinate 4. vrha paralelograma ?
Uputa. Ako simbolički označimo translaciju za vektor s , tada je što nekad neformalnije pišemo . Prema definiciji ekvivalencije usmjerenih dužina pravilom paralelograma,
Dakle, . Središte paralelograma je polovište dijagonale dakle radijus vektor polovišta je .
Alternativno smo mogli prvo odrediti i dobiti .
(Simetralna ravnina) Nađi implicitnu jednadžbu simetralne ravnine točaka i . Ta ravnina je po definiciji geometrijsko mjesto točaka prostora koje su jednako udaljene od i ; zrcaljenje u odnosu na tu ravninu je izometrija i involucija koja zamjenjuje i .
Rješenje. Polovište dužine ima koordinate . Vektor je okomit na ravninu zrcaljenja u i polovište pripada toj ravnini. Dakle, je okomit na svaki vektor u ravnini , pa tako i na gdje je ma koja druga točka. Dakle, skalarni umnožak iščezava (to je standardni način dobivanja implicitne jednadžbe). U našem slučaju,
Dakle, implicitna jednadžba simetralne ravnine je
Last revised on May 23, 2024 at 18:30:59. See the history of this page for a list of all contributions to it.