Skup cijelih brojeva po definiciji ima kao elemente sve prirodne brojeve (koje zovemo pozitivnim cijelim brojevima), poseban element koji zovemo (nula) i negativne kopije prirodnih brojeva, tj. simbole oblika gdje je prirodni broj. Dakle gdje je . Takvo označavanje dakle dolazi s bijekcijom prirodnih brojeva na njihove negativne kopije i obratno. Pozitivna kopija bilo negativnog bilo pozitivnog broja zove se njegova apsolutna vrijednost i označava s , a apsolutna vrijednost nule je nula. Dakle uzimanje apsolutne vrijednost je funkcija . Ako je broj pozitivan kažemo da je njegov predznak (plus) ili pozitivan, a ako je broj negativan kažemo da je njegov predznak (minus) ili negativan. Za nulu predznak nije definiran. Apsolutnu vrijednost negativnog broja ponekad zovemo njegovom suprotnom/negativnom vrijednošću (ili je zovemo suprotni element od negativnog broja), tj. kažemo da je negativna vrijednost negativnog broja pozitivan broj, pišemo i za .
Potreba za cijelim brojevima je višestruka. Osnovni problem s prirodnim brojevima je što ne možemo oduzeti svaka dva prirodna broja, naime možemo jedino oduzeti manji broj od većeg. Tu je i intuicija negativnog broja kao duga, kao nečeg što moramo u konačnosti oduzeti od onoga što imamo, a taj dug može biti i veći od onog što imamo, pa u konačnici ostajemo u dugu. Dodavanje duga u razmatranje je kao oduzimanje iste vrijednosti u njenoj apsolutnoj količini. Dodavanjem nule u promatranje možemo oduzeti i dva jednaka cijela broja, ali još uvijek ne možemo oduzimati veći prirodni broj od manjeg.
Dakle, prirodne brojeve zovemo pozitivnim cijelim brojevima, a pripadne negativne simbole negativnim cijelim brojevima. Tada uvodimo zbrajanje po slučajevima: pozitivne brojeve zbrajamo kao prirodne, zbroj negativnih brojeva je negativan broj čija apsolutna vrijednost je zbroj apsolutnih vrijednosti pribrojnika, zbroj negativnog i pozitivnog broja je razlika njihovih apsolutnih vrijednosti (ako su različite, od veće apsolutne vrijednosti oduzeti manju kao prirodne brojeve) a koja, u slučaju da nije , dolazi s predznakom onog pribrojnika čija je apsolutna vrijednost veća. Konačno svaki broj zbrojen s nulom je taj isti broj. U svim tim definicijama redoslijed pribrojnika nije važan. U skupu cijelih brojeva razlika uvijek postoji, tj. jednadžba uvijek ima (jedinstveno) rješenje i to je rješenje . To rješenje je po definiciji razlika .
Cijele brojeve množimo tako da pomnožimo pripadne apsolutne vrijednosti, a predznak (ukoliko rezultat nije nula) određujemo ovako: umnožak dvaju brojeva istog predznaka je pozitivan broj, a umnožak dvaju brojeva različitih predznaka je negativan broj.
Skup cijelih brojeva je Abelova grupa s obzirom na zbrajanje (tj. zbrajanje je komutativno, asocijativno, s neutralnim elemenom i svaki element ima suprotni element). Množenje je komutativno, asocijativno i ima neutralni element . Množenje je distributivno u odnosu na zbrajanje zdesna i slijeva. Drugim riječima, skup cijelih brojeva zajedno s operacijama je komutativni prsten.
Na skupu cijelih brojeva uvodi se i linearni uređaj koji proširuje uređaj na skupu svih prirodnih brojeva, po kojem je veća od svakog negativnog i manja od svakog pozitivnog prirodnog broja, po kojem je svaki pozitivan broj veći od svakog negativnog broja i za negativne brojeve vrijedi akko .
Skup cijelih brojeva je gore uveden na način koji zovemo simetrizacija. Postoji i druga konstrukcija (“Grothendieckova konstrukcija”) u kojoj promatramo cijele brojeve kao razrede ekvivalencije formalnih razlika prirodnih brojeva ili nule modulo relacija ekvivalencije prema kojoj akko . Tada definiramo zbrajanje formalnih razlika formulom i množenje formalnih razlika formulom . Neutralni element za zbrajanje je razred čiji su predstavnici formalne sume oblika gdje je . Suprotni element od cijelog broja predstavljenog formalnom razlikom je cijeli broj predstavljen formalnom razlikom . Na cijelim brojevima se tada definira uređaj pravilom da je akko i općenitije akko .
Last revised on December 1, 2021 at 20:21:27. See the history of this page for a list of all contributions to it.