Prethodno zapisano predavanje je mat2-250221. Slijedeće djelomično zapisano predavanje je na mat2-100321.pdf
Ponavljanje aksioma planimetrije (usmeno, nismo pisali)
Geometrijsko mjesto točaka (čega ? izražava neko svojstvo!) je skup SVIH točaka ravnine koje zadovoljavaju neko zadano svojstvo.
Kružnica je geometrijsko mjesto točaka ravnine (skup točaka ravnine) čija udaljenost od zadane fiksne točke koju zovemo središte kružnice je fiksni pozitivni realni broj.
Krug
Točke ravnine koje nisu u krugu zovemo vanjština kruga.
Međusobni položaji dva pravca:
paralelni (presjek je prazan skup)
jedna točka (ako su dvije onda su jednaki) – unakrsni pravci
identični (p = q)
Međusobni položaji pravca i kružnice
ne sijeku se
sijeku se u dvije točke, dužina između dviju točki se zove tetiva kružnice, a pravac je sekanta kružnice
sijeku se u jednoj točki, pravac je tangenta (definicija: pravac je tangenta na kružnicu ako je u svakoj točki presjeka s kružnicom okomit na kružnicu)
Međusobni položaj dviju kružnica
ne sijeku se – jedan krug unutar drugog (koji može biti koncentričan) ili da su izvana
sijeku se u dvije točke
sijeku se u jednoj točki ,
izvana se diraju
, na istom pravcu su sjecište i oba središta koja su na raznim stranama od sjecišta
iznutra se diraju:
podudaraju se
Svojstva izometrija: šalju pravce u pravce, polupravce u polupravce itd.
Kut = dva polupravca s istim vrhom
Orijentirani kut = dva polupravca s isti vrhom, s tim da znamo koji je prvi, a koji je drugi
Kutni isječak = presjek poluravnina s obzirom na pravce na kojima leže polupravci kuta i takvi da svaki polupravac ležu u izabranoj poluravnini s obzirom na drugi pravac
Dva su kuta (kao par polupravaca) kongruentna ako postoji izomorfizam koji šalje jedan u drugi bijektivno kao skupove točaka.
Dva orijentirana kuta su kongruentna ako postoji izomorfizam koji šalje prvi krak prvog kuta bijektivno u prvi krak drugog kuta i drugi krak prvog kuta u drugi krak drugog kuta bijektivno.
Dva su skupa točaka ravnine sukladna ako postoji izometrija koja šalje prvi u drugi bijektivno.
Neka je broj. Kažemo da je preslikavanje ravnine u samu sebe preslikavanje sličnosti s koeficijentom ako vrijedi da za svake dvije točke vrijedi
Svako preslikavanje sličnosti je bijekcija. Inverzno preslikavno preslikavanju sličnosti je i samo preslikavanje sličnosti s koefijentom sličnosti . Izometrija je preslikavanje sličnosti s koeficijentom .
Dva su (nekolinearna) skupa ravnine sukladna (druga definicija) ako postoji bijekcija koja šalje prvi u drugi i takva da vrhove svakog trokuta šalje u vrhove trokuta koji ima kongruentne kuteve i sukladne pripadne stranice (to je drugi način da se kaže da su trokuti sukladni).
Dva su skupa ravnine slična ako postoji sličnost koja šalje jedan u drugi ili ekvivalentno, ako postoji preslikavanje ravnine u samu sebe koja šalje taj skup u samog sebe, a svaki trokut u sličan trokut (pripadni nutarnji kutevi trokuta su kongruentni i stranice sukladne/jednake duljine).
Involucija je preslikavanje skupa u samog sebe takvo da je kompozicija sa samim sobom identiteta.
Teorem. Osna simetrija s obzirom na pravac je involucija. onda i samo onda ako . Osna simetrija mijenja poluravninu u drugu poluravninu. Polovište spojnice od do je na pravcu i pravac na kojem je ta spojnica je okomit na pravac .
Komentari:
Neka je polovište dužine
po definiciji polovišta
svaka izometrija šalje pravce u pravce pa ovaj pravac šalje u samog sebe, polovište u samog sebe. Znači da je polovište na samom pravcu.
Last revised on March 10, 2021 at 18:49:59. See the history of this page for a list of all contributions to it.