Snop (engl. sheaf) je predsnop (engl. presheaf) koji zadovoljava uvjete ljepljenja. Možemo promatrati dva slučaja: snopovi na topološkom prostoru i, općenitije, snopovi na Grothendieckovom sajtu. Snopovi na topološkim prostorima mogu se alternativno zadati kao tzv. etalni prostori.
Neka je topološki prostor. Označimo s kategoriju kojoj su objekti otvoreni podskupovi u , a morfizmi ulaganja otvorenih podskupova .
Kažemo da je familija objekata pokrivač u pokrivač objekta ako .
Predsnop nad topološkim prostorom , s vrijednostima u kategoriji je predsnop iz male kategorije (tj. kontravarijantni funktor) u . Prirodne transformacije su morfizmi predsnopova nad . Predsnopovi nad i njihove transformacije čine kategoriju .
Ako je predsnop skupova i , tada ćemo morfizam u označavati i s i i zvati restrikcija s na . Elementi skupa se nazivaju i prerezi predsnopa nad }.
Separirani predsnop skupova (ili, rjeđe korišten termin, monopredsnop) nad topološkim prostorom je predsnop takav da za svaki pokrivač od , i svaka dva različita elementa u postoji takav da je .
Epipredsnop skupova je predsnop takav da za svaki pokrivač od , ukoliko je familija elemenata i vrijedi , tada postoji u takav da je .
Definicija. Snop je separirani epipredsnop.
Ovu definiciju možemo izreći i ovako: snop je predsnop takav da je za svaki pokrivač od dijagram
ujednačitelj paralelnog para dva očita prirodna morfizma sastavljenih od restrikcija i . Ta definicija ima smisla za predsnopove s vrijednostima u bilo kojoj zatvorenoj kategoriji umjesto , npr. kategoriji grupa ili kategoriji Abelovih grupa .
Morfizam snopova nad bazom je morfizam predsnopova nad iz snopa u snop , tj. prirodna transformacija kontravarijantnih funktora. Snopovi nad i njihovi morfizmi čine dakle punu potkategoriju kategorije predsnopova nad .
Inicijalni objekt u kategoriji skupova je prazan skup, a u kategoriji je također. Terminalni objekt u je skup s jednim elementom (singleton), a u je . Dakle netrivijalni predsnop skupova ne može slati prazan skup u prazan skup, jer po kontravarijantnosti bi trebao postojati morfizam iz u , no ne postoji preslikavanje iz u ukoliko je neprazan.
Fibrirani produkti u kategoriji su naprosto presjeci skupova.
Neka je bilo koja kategorija, a objekt u . Tada s označavamo kategoriju kriški nad (engl. slice category). Objekti kategorije su morfizmi oblika u , a morfizmi u su komutativni trokuti oblika
u .
Kategorija . Objekte u nazivamo (topološkim) prostorima nad (bazom) . Ponekad se kaže svežanj nad , ili raslojenje nad (engl. bundle); mi ćemo, medjutim rezervirati riječ svežanj za jedan specijalni ali važan slučaj: lokalno trivijalni raslojeni prostor (fibre bundle) s tipičnim slojem. Morfizme u zovemo (neprekidna) preslikavanja prostora nad .
Kategorija etalnih prostora je puna potkategorija čiji su objekti lokalni homeomorfizmi . To znači da za svaku točku postoji okolina , takva da je otvoreni skup u B i restrikcija homeomorfizam.
Natkrivanje (engl. covering space) topološkog prostora je prostor nad takav da je surjekcija i za svaki postoji tako da postoji familija disjunktnih otvorenih podskupova sa svojstvom i je homeomorfizam za svaki . Ukoliko su i glatke mnogostrukosti tada je dobiveno natkriva nje glatko ukoliko možemo izabrati tako da je difeomorfizam. Svako natkrivanje je primjer etalnog prostora, ali ne i obratno: kod etalnih prostora, okoline točaka koje se homeomorfno preslikavaju na svoje slike imaju slike koje se medjusobno razlikuju (mogu biti i nehomeomorfne slike, no to nije bitno). Ako je beskonačan skup tada je moguće da presjek nije zatvoren. Natkrivanja prostora čine punu potkategoriju . U praksi se često razmatra samo potkategorija povezanih natkrivanja povezanih prostora.
\nxpoint Neka je točka u i predsnop skupova nad . Neka je relacija ekvivalencija na uniji , gdje akko postoji takva da i . Klase ekivalencija zovemo klice prereza (ili sekcija) predsnopa u točki . Klasa ekvivalencije prereza u točki se označava s . Skup svih klasa ekvivalencija u točki nazivamo vlat asociranog etalnog prostora u točki .
\nxpoint (\zadatak 1.1) Dokaži da je skup klasa ekvivalencija jednak kolimesu dijagrama koji je restrikcija predsnopa na punu potkategoriju u čiji su objekti otvorene okoline od u .
\nxsubpoint Totalni skup asociranog etalnog prostora predsnopa skupova je disjunktna unija svih vlati asociranog snopa.
\nxsubpoint \label{sub:tilda} Neka je predsnop i . Označi sa funkciju danu sa . Postoji najmanja topologija u kojoj su sve slike oblika za sve prereze ) otvoreni skupovi (“slike svih asociranih prereza čine bazu topologije u ”). Totalni prostor asociranog etalnog prostora je totalni skup asociranog etalnog prostora s tom topologijom. Projekcija asociranog etalnog prostora je preslikavanje dano s .
\nxsubpoint \label{sub:stildanepr} Propozicija. je neprekidno preslikavanje i .
Dokaz. Jednakost je očita: . Dakle treba pokazati neprekidnost.
Pretpostavimo suprotno, tj. postoji točka u kojoj nije neprekidno. To znači da postoji okolina tako da za svaku okolinu , nije podskup od . Kako je otvoren i sadrži to postoji element baze topologije oblika gdje , . To znači da , dakle postoji okolina tako da je . Ako stavimo tada je otvorena i sadrži , te s kontradikcijom.
\nxsubpoint \label{sub:pijeetalno} Propozicija. Projekcija dana s je neprekidno, i štoviše, etalno preslikavanje.
Dokaz. Ova projekcija je dobro definirana jer je po definiciji disjunktna unija vlati.
je etalan ako za svaku točku postoji okolina tako da je otvoren u i homeomorfizam. Po definiciji totalnog skupa, je klica nekog prereza , a slika je otvorena okolina točke . Dakle je otvoren skup, a bijekcija. Preslikavanja i su oba neprekidna u točki ako za svaku okolinu postoji okolina , tako da . No to je lako: stavimo naprosto . Dakle i su neprekidni. Kako je takodjer neprekidno prema \refpoint{sub:stildanepr} i to je homeomorfizam na sliku.
\nxpoint \label{s:localeq} Propozicija. (i) Ako tada je neprekidno i .
(ii) Preslikavanje koje zadovoljava je neprekidno samo ako oko svake točke postoji okolina takva da je za neki .
(iii) Neka su . Tada akko postoji pokrivač od tako da je za sve .
Dokaz. (i) Po definiciji topologije u , ako tada je neprekidno. Također .
(ii) Neka je . Tada po definiciji topologije u postoje , i prerez takvi da je . Kako je i , to vrijedi za svaki .
(iii) Neka je . Tada , tj. postoji takav da . Dakle je traženi pokrivač. Obratno, činjenica da je implicira da za svaki ; kako je pokrivač, isto slijedi za sve , pa, prema definiciji, .
\nxpoint Propozicija. Postoji kanonski funktor koji je na objektima u zadan s gdje
Ovdje je naravno skraćenica za ili, ekvivalentno, .
Kažemo da su elementi od (neprekidni prerezi (sekcije) nad .
Dokaz. Treba zadati taj funktor i na morfizmima u i pokazati funktorijalnost. Neka je dakle neprekidno preslikavanje prostora nad bazom , tj. . Malo je nezgodno označavati vrijednost funktora na s , ili preciznije jer se ne radi o sekcijama preslikavanja , nego induciranom morfizmu medju sekcijama i . Transformacija je dana u komponentama naprosto s , gdje je . Funktorijalnost je očita iz formule.
\nxpoint Propozicija. Predsnop prereza bilo kojeg prostora nad je snop.
Dokaz. Separiranost. Neka je pokrivač od i te za sve . Tada za svaki , a kako pokrivaju , tada je kao preslikavanja skupova.
Svojstvo epipredsnopa. Neka je dalje familija prereza čije restrikcije se podudaraju na presjecima . To znači da formula za ne zavisi o predstavniku. Dakle je dobro definirana sekcija i . Neprekidnost se provjerava lokalno, no kako je lokalno slijedi iz neprekidnosti ; analogno izlazi i svojstvo prereza iz .
\nxsubpoint (Napomene i primjeri.) Slično, ukoliko je neprekidna projekcija u kategoriji topoloških prostora s nekom dodatnom strukturom ili svojstvom, tada možemo gledati umjesto samo prereze koji respektiraju dodatnu strukturu ili svojstvo. Na primjer, ukoliko je glatko (analitičko) preslikavanje glatkih (analitičkih) tada je asociranje otvorenom skupu prostora glatkih (analitičkih) prereza (redom, ) snop. No, to ne vrijedi za svojstva koja nisu lokalne prirode. Npr. ukoliko promatramo potprostor ograničenih prereza , tada imamo separirani predsnop, no općenito nemamo snop! Naime prerez može biti neograničena na nekoom otvorenom skupu , a da je ograničena na svakom elementu nekog pokrivača od . Ukoliko je gdje je neki topološki prostor (moguće s dodatnom strukturom) tada se prerezi mogu poistovjetiti s funkcijama . Na taj način uvodimo snopove neprekidnih funkcija, glatkih funkcija i analitičkih funkcija. Snopifikacija separiranog predsnopa ograničenih analitičkih funkcija izomorfna je snopu analitičkih funkcija (ograničenost se ne može razlikovati na klicama, pa nestaje prelaskom na prostor klica, dakle i prelaskom na asocirani snop).
\nxpoint Propozicija. Korespodencija se može kanonski proširiti do funktora .
Dokaz. Neka je prirodna transformacija predsnopova. Definiramo na klicama s gdje je proizvoljni predstavnik klice . Treba pokazati da ta definicija ne zavisi od izbora predstavnika. Neka je , gdje je . Dakle postoji s takav da . Iz prirodnosti transformacije (za morfizme i ) slijedi da , dakle što smo i tražili.
Pokažimo da je morfizam u , tj. neprekidno preslikavanje nad . Kako slike prereza čine bazu topologije, dovoljno je pokazati da je za svaki , za svaki , praslika
otvoren skup u . Pretpostavimo suprotno, tj. da postoji točka s tako da nije u interioru tog skupa. Tada . To znači da postoji i tako da je i . Dakle prijelaskom na manju okolinu možemo postići da je . To znači da je . Kako je otvorena okolina od dobili smo kontradikciju.
Provjera funktorijalnosti je ostavljena čitatelju.
\nxsubpoint Kako je, prema \refpoint{sub:pijeetalno}, projekcija s etalni prostor, funktor se faktorira kao .
\nxpoint \label{s:snopif} Neka je predsnop nad prostorom . Tada je snopifikacija predsnopa morfizam predsnopova gdje je asocirani snop tj. snop takav da za bilo koji drugi snop i morfizam predsnopova postoji jedinstvena dekompozicija . Očito se to može izreći kao univerzalno svojstvo, pa je snopifikacija, ako postoji, jedinstvena do na izomorfizam snopova.
\nxpoint Teorem. Kompozicija je funktor, takav da je morfizam predsnopova , koji je po komponentama dan sa snopifikacija (\refpoint{s:snopif}) predsnopa , tj. zadovoljava univerzalno svojstvo snopifikacije. Dakle snopifikacija bilo kojeg predsnopa s vrijednostima u kategoriji skupova postoji. Funktor nazivamo funktor snopifikacije ili asociranog snopa.
Dokaz. Neka je neki drugi snop i transformacija (morfizam predsnopova) s komponentama . Tražimo morfizam predsnopova takav da , drugim riječima takav da za svaki . Neka je proizvoljni element (‘prerez’). Tada postoji pokrivač od , i elementi takvi da . Definiramo s . Kako je snop, je odredjen svojim restrikcijama an elemente pokrivača, ukoliko se podudaraju na presjecima, tj. ukoliko
U tu svrhu primijeti da , dakle za svaku točku (prema \refpoint{s:localeq} (iii)) postoji okolina takva da . Tada , dakle, po prirodnosti transformacije , , pa, kako je snop, i kako za razne čine pokrivač od , to .
Moramo pokazati da ta definicija ne zavisi od izbora pokrivača te izbora (sjetimo se da nije nužno ni injekcija). Neka je dakle drugi pokrivač i takvi da je . Tada za svaki postoje , i okolina , tako da . Dakle i, kako je snop, i to vrijedi za sve , i prema prirodnosti , kako je traženo.
Konačno treba pokazati da je prirodna transformacija. Neka je dakle inkluzija otvorenih skupova u i . Neka je . Tada postoji , , . Tada po definiciji od ,
Kako je proizvoljan, slijedi .
Analogni teorem vrijedi i za snopove s vrijednostima u nekim drugim, ali ne svim zatvorenim kategorijama. Postoji ovakvo profinjenje gornjeg teorema:
\nxsubpoint Theorem. Ulaganja kategorija
imaju lijeve adjunkte. Funktor snopifikacije je kompozicija ta dva lijeva adjunkta, a njegova restrikcija na kategoriju separiranih predsnopova je lijevi adjunkt ulaganja snopova u separirane predsnopove.
Ovaj teorem će biti dokazan kao korolar naših daljih razmatranja u ovoj i slijede'coj lekciji. No, prije toga 'cemo konstruirati lijevi adjunkt ulaganja separiranih predsnopova u predsnopove. Za to definiramo relaciju ekvivalencije na gdje akko postoji pokrivač skupa takav da . Tada stavimo , te za svako ulaganje i je klasa po bilo kojeg predstavnika klase po .
\nxsubpoint (\zadatak 1.2) Pokaži da je dobro definirani separirani predsnop.
\nxpoint Propozicija. Korespodencija , gdje je morfizam predsnopova u njegov asocirani snop , s komponentama (gdje je preslikavanje opisano u \refpoint{sub:tilda}), je prirodna transformacija .
Dokaz. Neka je morfizam predsnopova. Moramo pokazati da dijagram
komutira. Drugim riječima, ukoliko je tada , što, ako definicije raspišemo u proizvoljnoj točki vodi na tautologiju .
\nxpoint Teorem. Postoji adjunkcija , čija jedinica je . Ta adjunkcija se restringira na adjungiranu ekvivalenciju
izmedju kategorije snopova i kategorije etalnih prostora nad .
Dokaz. Zadajmo komponentu kojedinice sa . Naime svaka točka u je oblika gdje je prerez od , i . To je dobro definirano jer ukoliko je onda se i podudaraju u nekoj okolini točke , dakle a fortiori u samoj točki . Takodjer je očito da jer obe strane šalju u .
Treba pokazati da su relacije (“trokuti”) adjunkcije zadovoljene. Neka je predsnop, izračunajmo kompoziciju \label{eq:adjtriP}
Neka je , tada ; nadalje , dakle kompozicija~() je identiteta.
Neka je, s druge strane, prostor nad i neka je . Tada
i
Dakle, kompozicija
je identiteta.
Ranije smo pokazali da restrikcija na potkategoriju snopova zaista prima vrijednosti u potkategoriji etalnih prostora , i obratno, restrikcija funktora na prima vrijednosti u . Treba pokazati da su dvije kompozicije restrikcija funktora izomorfne identiteti, pri čemu su izomorfizmi jedinica i kojedinica neke adjunkcije. Naravno, to 'ce biti restrikcija gore definirane adjunkcije.
Neka je dakle etalni prostor. Pokažimo da je komponenta izomorfizam.
\nxsubpoint (\zadatak 1.3) Komponenta u komponente u jedinice (dana s ) nije op'cenito ni injekcija ni surjekcija (nadji primjere!). Dokaži da je injekcija onda i samo onda ako je predsnop monopredsnop i surjekcija onda i samo onda ako je epipredsnop.
\nxpoint Korolar. Kategorija snopova nad je reflektivna potkategorija kategorije predsnopova nad , tj. inkluzija je potpun i vjeran funktor koji ima lijevi adjunkt. Ekvivalentno, kojedinica adjunkcije je izomorfizam.
\nxpoint (\zadatak 1.4) Pokaži da je morfizam etalnih prostora nad monomorfizam u akko je injektivan kao preslikavanje totalnih skupova nad i slika je otvoren podskup u .
Last revised on September 9, 2019 at 15:07:13. See the history of this page for a list of all contributions to it.