U ovoj lekciji (srijeda, 30. studeni 2011.) obradili smo slijedeće teme: svežanj repera i svežanj korepera (dvije konstrukcije za potonji). S time vezani zadatak 3 je dodan na listu zadataka. Pogled na razne vektorske svežnjeve (recimo razni tenzorski svežnjevi) kao asocirane svežnjeve glavnom svežnju repera ili glavnom svežnju korepera; takve svežnjeve nazivamo svežnjevima geometrijskih veličina. Geometrijska veličina tipa je po definiciji glatki prerez svežnja geometrijskih veličina .
Ako je glavni -svežanj i -ekvivarijatno preslikavanje lijevih -prostora to inducira dobro definirano preslikavanje asociranih svežnjeva nad . Dokaz je lagan i preporučujemo ga čitaocu.
Glatki prerezi tangentnog svežnja nazivaju se glatka vektorska polja, a glatki prerezi kotangentnog svežnja diferencijalne 1-forme. Operacija sparivanja vektora i 1-formi u točki inducira sparivanje prostora prereza tj. vektorskih polja i diferencijalnih formi s vrijednostima u . Diferencijalne forme i vektorska polja (te općenitija tenzorska polja) određena su vrijednostima u točkama po definiciji prereza. Alternativno, glatka vektorska polja nad otvorenim skupom su u bijekciji s derivacijama algebre glatkih funkcija nad , tj. s -linearnim preslikavanjima koja zadovoljavaju Leibnizovo pravilo. S pomoću korištenja pomoćnih funkcija (slično onih korištenih u particiji jedinice) na glatkoj parakompaktnoj Hausdorffovoj mnogostrukosti pokazuje se da Leibnizovo pravilo povlači da za svaku takvu derivaciju , vrijednost zavisi samo o klici funkcije u tj. da se faktorizira kroz algebru klica glatkih funkcija u , odnosno da se kanonski identificira s vektorom u točki , kojeg ćemo također označavati s .
Teorem. Neka je glatko vektorsko polje na mnogostrukosti . Tada , , tako da je
(i) je glatko;
(ii) ako je i tada
(iii) glatka krivulja zadovoljava i je tangentan na .
Dokaz se zasniva na teoremu o egzistenciji rješenja običnih diferencijalnih jednadžbi. Glatka krivulja oblika se naziva intergralnom krivuljom vektroskog polja , a se naziva tok (engl. flow) vektorskog polja oko ili 1-parametarska lokalna grupa lokalnih difeomorfizama generirana s u okolini točke . Za maksimalnu domenu toka može se uzeti neka otvorena okolina skupa u , međutim općenito ne mora postojati uniformni tako da bude domena toka.
…
Neka je glatka mnogostrukost dimenzije , lokalno trivijalni glatki svežanj s tipičnim slojem dimenzije . Kažemo da je vektor vertikalan ako je tangentan na neku krivulju , , koja je sva u vlaknu nad . Dobro je definiran vertikalni podsvežanj nad čiji totalni prostor se sastoji od svih vertikalnih vektora.
Neka je , , odabir potprostora čvrste dimenzije takav da je
Po definiciji je dobro definiran idempotentni operator koji svakom vektoru pridružuje njegovu horizontalnu komponentu koja je jedinstveni vektor takav da . Slijedeća svojstva odabira su međusobno ekvivalentna
(i) Skupovno-teoretsko vektorsko polje je glatko akko je glatko (ili ekvivalentno akko je polje glatko, ili ekvivalentno ako su oba glatki).
(ii) Oko svake postoji , i glatkih 1-formi na takvih da je za svaki , njihov zajednički anihilator
(iii) Oko svake postoji , i glatkih vektorskih polja na takvih da je za svaki , njima razapet
Ako je jedno od tih ekvivalentnih uvjeta (dakle svi) zadovoljeno, kažemo da je odabir glatka raspodjela (ili glatka razdioba, ili glatko polje) horizontalnih potprostora u nad .
preko horizontalnih potprostora
Glatka raspodjela horizontalnih potprostora glatkog glavnog -svežnja je Ehresmannova koneksija ako je ekvivarijantna u smislu
Neka je Liejeva grupa s Liejevom algebrom , -diferencijalna mnogostrukost i
lijevo -diferencijabilno djelovanje. Za svaku točku , označimo s -diferencijabilno preslikavanje . Ako je tada -vektorsko polje na dano s
zovemo fundamentalno vektorsko polje inducirano vektorom . Ako je krivulja oko koja predstavlja , tada je predstavljen s .
Analogno, određujemo fundamentalno vektorsko polje za desna -djelovanja.
Sad uvodimo u nekom smislu i dvojstveni pojam. Neka je -diferencijabilna -mnogostrukost, tada je -diferencijabilna 1-forma s vrijednostima u ,
fundamentalna diferencijabilna 1-forma (kraće: fundamentalna forma) inducirana s , ako, za sve točke , vrijedi .
Forme Ehresmannovih koneksija su primjeri fundamentalnih 1-formi, kako će biti detaljnije objašnjeno u lekciji 6.
Last revised on December 6, 2011 at 19:37:54. See the history of this page for a list of all contributions to it.