Ova lekcija je samo djelomično napisana, a neke slike neće biti nacrtane ovdje nego samo na predavanju.
Osnovni pojmovi koji će biti obrađeni su konus i cilindar preslikavanja, retrakcija, fibracija (raslojenje), kofibracija, kokonus i kocilindar, Hurewiczeva koneksija.
Neka su i morfizmi u proizvoljnoj kategoriji . Istisak ili amalgamirana suma (engl. pushout) je objekt zajedno s preslikavanjima , tako da za svaki objekt i svaki , , postoji jedinstveno preslikavanje tako da je i .
Kao i sa svakim univerzalnim objektom, ako postoji, istisak je jedinstven do na izomorfizam. U nekim klasičnim situacijama, napose u algebri, upotrebljava se i stariji termin, amalgamirana suma. Ako je i kategorija , tada kažemo i priljepljeni prostor. Operacija priljepljivanja važna je u gradnji teorije CW-prostora. Kad je inkluzija koja se podrazumijeva, tada je uobičajeno pisati .
Neka je preslikavanje. Tada možemo identificirati s zatvorenim potprostorom , te identificarati s preslikavanjem , . Prostor naziva se cilindar preslikavanja (engl. mapping cylinder) . Cilindar preslikavanja homeomorfan je s , kojeg nazivamo i cilindar prostora . Nekad su konvencije takve da je , u tom slučaju se cilindar u kojem je identifikacija kao prije za zove okrenuti ili inverzni cilindar.
Univerzalno svojstvo istiska za cilindar kaže da za svaki prostor i preslikavavanja , takve da za sve , postoji jedinstveno preslikavanje , takvo da je kompozicija jednaka a kompozicija jednaka .
Važan primjer je kanonsko preslikavanje inducirano s i . Ukoliko je ulaganje potprostora u prostor , tada se iz definicije cilindra lako provjeri da je preslikavanje injektivno i da je slika tog preslikavanja .
Propozicija. Ukoliko je također zatvoren potprostor, tada je prirodno preslikavanje homeomorfizama na sliku .
Dokaz. Po konstrukciji istiska (ili, ekvivalentno, kvocijentne topologije za kvocijentno preslikavanje ), podskup u je zatvoren onda i samo onda ako su njegove praslike u i u zatvorene. Neka je slika od po preslikavanju . U slučaju kad je ulaganje, topologija na se podudara s topologijom na praslici od u , i analogno za kao praslici u . je zatvoren u i ako je zatvoren onda su zatvoren u , dakle je zatvoren onda i samo onda ako je zatvoren.
Propozicija. Prirodno ulaganje je homotopska ekvivalencija.
To prirodno ulaganje kompozicija je ulaganja i kvocijentnog preslikavanja .
Dokaz. je homotopska ekvivalencija jer možemo direktno konstruirati homotopski inverz. Homotopski inverz je dan s , gdje je klasa elementa . Očito je svaki element u takvog oblika te . S druge strane . Homotopija dana je s
Lako se vidi da je , .
Konus preslikavanja je kvocijent cilindra modulo relaciju ekvivalencije koja steže u točku, tj. koja identificira , za svaki . Konus od označavamo s ili , a s klasu ekvivalencije točke .
Topološki prostor je kontraktibilan ako postoji točka tako da su preslikavanja i homotopni.
Propozicija. Konus proizvoljnog preslikavanja je kontraktibilan.
Dokaz. Homotopija koja povezuje s preslikavanjem je dana s
Neka je preslikavanje. Kocilindar preslikavanja (engl. mapping cylinder) je dan s
s induciranom topologijom od . Univerzalni kvadrat u je dakle dan s
Propozicija. Prirodna projekcija je homotopska ekvivalencija.
Dokaz. To prirodno preslikavanje je naprosto restrikcija projekcije na kocilindar. Homotopski inverz dan je s , gdje je dano s , za fiksni . Jasno da je . Obratno je povezan s homotopijom
Kako je to je za zaista .
Neka je proizvoljna kategorija i morfizam u . Kažemo da je morfizam epimorfizam ako za svaka dva preslikavanja ako je tada je i . Kažemo da je monomorfizam ako za svaka dva preslikavanja takve da , vrijedi .
Dokaži da je u kategoriji skupova monomorfizam je jedno te isto što i injektivno preslikavanje, a epimorfizam je jedno te isto što i surjektivno preslikavanje.
Svaki izomorfizam je i epimorfizam i monomorfizam. Kažemo da je kategorija balansirana ako svaki epimorfizam koji je ujedno i monomorfizam, je zapravo izomorfizam.
U kategoriji prstena i homomorfizama prstena, postoje preslikavanja koja su epimorfizmi, a da nisu surjekcije pripadnih skupova.
U kategoriji skupova, svako preslikavanje se može napisati kao kompozicija gdje je epimorfizam, a monomorfizam. Jedan mogu'ci izbor za je i za sve , a je prirodna inkluzija. Ako je bilo koji drugi izbor za , tada postoji bijekcija, tj. izomorfizam skupova tako da je , . Taj rastav (dekompoziciju) morfizma na epimorfizam i monomorfizam zovemo epi-mono rastav.
U teoriji homotopija, postoji slična dekompozicija topoloških prostora. Svako neprekidno preslikavanje kompozicija je tzv. fibracije i tzv. kofibracije. No jedinstvenost tog rastavljanja je (u izvjesnom smislu) samo do na homotopiju.
Definicija. Kažemo da neprekidno preslikavanje zadovoljava svojstvo proširenja homotopije u odnosu na prostor , ako za svaka dva preslikavanja , takva da , i proizvoljnu homotopiju takvi da postoji homotopija takva da .
Taj dijagram može se napisati i u terminima adjungiranih preslikavanja (po eksponencijalnom preslikavanju), vidi link homotopy extension property.
Definicija. Neprekidno preslikavanje je kofibracija ako zadovoljava svojstvo proširenja homotopije u odnosu na sve topološke prostore .
Osobit značaj ima preslikavanje dano s , (da to bude jasnije vidi gore univerzalno svojstvo istiska za slučaj cilindra).
Propozicija. Preslikavanje je kofibracija onda i samo onda ako je preslikavanje retraktabilno, tj. postoji rektrakcija s .
Dokaz. je kofibracija ako vrijedi svojstvo proširenja homotopije za svaki prostor . Dakle neka je neka homotopija, proširenje preslikavanja , tada oni zajedno po univerzalnom svojstvu istiska induciraju jedinstveno neprekidno preslikavanje za koje vrijedi i . Ako je retrakcija, tada je homotopija s početkom (jer i ) i proširuje , tj. . Zaista, za svaki .
Obratni smjer: pretpostavimo da je kofibracija. Promotrimo kouniverzalni kvadrat koji odgovara definiciji cilindra: koristimo prirodno preslikavanje kao homotopiju s početkom koji se podudara s restrikcijom na prirodnog prelikavanja . Po svojstvu proširenja homotopije postoji dakle homotopija s početkom i koja proširuje . To je retrakcija jer je po univerzalnom svojstvu istiska i za sve i .
Teorem. Svaka kofibracija je injektivno preslikavanje, a ako je zatvoren tada je homeomorfizam na sliku.
Taj teorem smo dokazali na satu, dokaz će ovdje biti dodat naknadno.
Lemma. Kompozicija definirana je homeomorfizam na sliku, a ta slika je zatvorena. Nadalje, je kofibracija.
Sjetimo se da smo definirali homotopske ekvivalencije i homotopski ekvivalentne prostore u lekciji1. Tome treba dodati definiciju homotopske ekvivalencije preslikavanja koju treba razlikovati od homotopije preslikavanja. Homotopija preslikavanja je relacija ekvivalencije na preslikavanjima za fiksne , . Homotopska ekvivalencija preslikavanja je međutim dana za preslikavanja s raznom domenom i kodomenom. Preslikavanja i su homotopski ekvivalentna ako postoje homotopske ekvivalencije i tako da . Pokažite da je to relacija ekvivalencije na klasi svih neprekidnih preslikavanja u .
Teorem. Svako neprekidno preslikavanje homotopski je ekvivalentno je kofibraciji. Naime možemo rastaviti kao kompoziciju gdje je prirodna inkluzija (homeomorfizam na sliku) koja je kofibracija, a je homotopska ekvivalencija.
Definicija. Kažemo da neprekidno preslikavanje zadovoljava svojstvo podizanja homotopije ili da je fibracija ako za svako preslikavanje za koje postoji podizanje , tj. , i za svaku homotopiju takvu da je postoji homotopija takva da i .
Teorem. Svako preslikavanje je homotopski je ekvivalentno fibraciji . Naime gdje je kanonska inkluzija dana s gdje je ; ta kanonska inkluzija je homotopska ekvivalencija.
Pričali smo i o karakterizaciji fibracija preko egzistencije Hurewiczeve koneksije. Tako je objašnjeno kako se svojstvo podizanja homotopije za projekciju za sve prostore , može zamijeniti jednim “univerzalnim” problemom egzistencije prereza koji ne zavisi o . Vidi link Hurewiczeva koneksija.
Slijedeća lekcija je homotopija lekcija3.
Last revised on January 18, 2016 at 15:58:44. See the history of this page for a list of all contributions to it.