Trigonometrijske funkcije su sinus, kosinus, tangens i kotangens, s oznakama koje su redom . U angloameričkoj literaturi za tangens i kotangens često koriste dulje oznake . Argument trigonometrijskih funkcija interpretiramo kao mjeru kuta, pa je njegova vrijednost ista ako dodamo ili oduzmemo (u radijanima).
Trigonometrijske funkcije šiljastog kuta (tj. između i ) se mogu definirati tako da promatramo ma koji pravokutni trokut kojem je taj kut jedan od šiljastih kuteva, i definiramo
sinus kao omjer duljine kutu nasuprotne katete i duljine hipotenuze
kosinus kao omjer duljine kutu priležeće katete i duljine hipotenuze
tangens kao omjer duljine nasuprotne i duljine priležeće katete (ekvivalentno, sinus kroz kosinus)
kotangens kao omjer duljine priležeće i duljine nasuprotne katete (ekvivalentno, kosinus kroz sinus)
Izbor pravokutnog trokuta nije bitan jer svi trokuti s pravim kutem i jednakim zadanim šiljastim kutem imaju dakle 2 ista kuta (pa onda imaju ista i sva tri kuta, jer je zbroj svih kuteva u trokutu uvijek ispruženi kut), pa su po jednom od teorema o sličnosti trokuta slični, slični trokuti imaju proporcionalne duljine stranica pa su omjeri duljina stranica jednaki.
Ako je neka kateta nasuprot jednom od šiljastih kuteva u pravokutnom trokutu ona je ujedno priležeća drugom šiljastom kutu i obratno, dakle njen sinus je kosinus drugog šiljastog kuta. Kako je zbroj svih kuteva u trokutu ispruženi kut, a treći kut je ovdje pravi, to je zbroj šiljastih kuteva u pravokutnom trokutu pravi kut, tj. šiljasti kutevi u pravokutnom trokutu su međusobno komplementarni (njihov zbroj je pravi kut, ). Rezimiramo formulama
Definicije pomoću pravokutnog trokuta nemaju smisla za tupe kuteve, negativne kuteve itd. jer pravokutnih trokuta s tupim ili negativnim kutevima nema. Zato se gornje definicije proširuju na sve brojeve tako da se promatra “trigonometrijska kružnica”, (najčešće jedinična, tj. s polumjerom ) kružnica sa središtem u ishodištu. Kut koji promatramo se nacrta tako da je prvi krak kuta pozitivna poluos osi . Promatramo bilo koju točku na drugom kraku kuta – tu se obično uzima sjecište trigonometrijske kružnice i tog drugog kraka. Radijusvektor te točke je dakle vektor od ishodišta do tog sjecišta. Tada definiramo
sinus kao koordinata točke podijeljena s udaljenošću od ishodišta tj. duljinom radijus vektora (dakle samo ako je trigonometrijska kružnica jedinična kružnica)
kosinus kao
tangens kao , što je definirano samo kad je (tj. kut nije neparni višekratnik od )
kotangens kao , što je definirano samo kad je (tj. kut nije ).
Nacrtajte sliku da primijetite da za šiljasti kut (tj. u prvom kvadrantu) te definicije daju isti rezultat kao i definicije preko pravokutnog trokuta tako da od presjecišta povučete okomicu nate os , nožište te okomice, zajedno s ishodištem i točkom čini pravokutni trokut i lako se uvjeriti da je npr. omjer priležeće katete i hipotenuze . Učinite to!
Primijetite da je za male šiljaste kuteve drugi krak bliži pozitivnoj poluosi osi pa je kosinus veći a sinus manji, a za veće šiljaste kuteve drugi krak bliži pozitivnoj poluoosi osi pa je sinus veći, a kosinus manji. Oba su jednaki na polovici, tj. za kut .
Kako je (po Pitagorinom teoremu) duljina radijus vektora i kako iz slijedi i to je . Dakle prima vrijednosti između i , a isto vrijedi i za sinus, . Minimalna vrijednost i maksimalna vrijednost funkcija sinus i kosinus su dostignute za posebne vrijednosti: za sve i , , za sve (provjerite promatrajući trigonometijsku kružnicu!). Kako kosinus (za točke na jediničnoj kružnici) čitamo na osi , to nam orijentacija kuta nije važna pa je , tj. kosinus je parna funkcija. Slično tome, sinus čitamo na osi pa dok postavimo prvu os kuta na os orijentacija u kojem smjeru ćemo rotirati da dobijemo drugi krak utiče na promjenu predznaka koordinate na osi točaka drugog kuta, uz istu apsolutnu vrijednost. Dakle , drugim riječima sinus je neparna funkcija realne varijable.
Nadalje, Pitagorin teorem daje , dakle kad primijetimo da su omjeri na desnoj strani vrijednosti trigonometrijske funkcije i , zaključujemo da za svaki kut vrijedi osnovni trigonometrijski identitet:
Kako su za oba šiljasta kuta jednaka, obje su katete (stranice nasuprotne tim kutevima) također jednake pa je sinus jednak kosinusu. Nazivomo njegovu vrijednost . Tada osnovni trigonometrijski identitet kaže , dakle i kako su sve vrijednosti pozitivne . Dakle,
Posebne vrijednosti koje su također lake za odrediti, često se pojavljuju u praksi i dobre su za testiranje razumijevanja su višekratnici od (dakle ). Ako je jedan šiljasti kut pravokutnog trokuta onda je drugi pa taj pravokutni trokut čini polovicu jednog većeg trokuta koji je jednakostranični sa stranicom duljine (kod vrha od nacrtate još jedan trokut koji ima kut od , a koji s prvim ima zajedničku katetu priležeću jednom i drugom kutu od ). Ta kateta onda postane visina jednakostraničnog trokuta koja je ujedno i težišnica, tj. raspolavlja treću stranicu pa je nasuprotna kateta i po Pitagorinom teoremu visina (priležeća kateta) je . Dakle,
Drugi višekratnici od uvijek imaju drugi krak koji zatvara s nekom od poluosi (, , , ) pa se lako ustanovi koje se od vrijednosti , pojave kao sinus ili kosinus. Npr. ako je onda ga najprije svedemo na kut između i (ili između i ako nam je tamo lakše određivati trigonometrijske funkcije). Dakle, ili pa je . To je kut u četvrtom kvadrantu, kojem drugi krak zatvara s poluosi, dakle , te zatvara kut s poluosi, iz čega slijedi da je (nacrtajte sliku da se uvjerite). To smo mogli dobiti i koristeći parnost funkcije kosinus i neparnost funkcije sinus.
Funkcije sinus i kosinus su periodične s periodom , a tangens i kotangens imaju manji period od . Naime u prvom kvadrantu u definiciji tangensa i kotangensa kuta kao redom i dijelimo dva pozitivna broja, a u trećem kvadrantu za dijelimo dva negativna broja iste apsolutne vrijednosti tako da je omjer pozitivan i isti kao i za . Slično uspoređujemo drugi i čevrti kvadrant za kuteve koji se razlikuju za , kad tako uvrštavamo omjer pozitivne i negativne koordinate ili negativne i pozitivne iste apsolutne vrijednosti pa je rezultat negativan i isti.
Nazivom trigonometrijske funkcije zovemo i inverze za množenje funkcija kosinusa i sinus, a to su:
sekans, i
kosekans, .
Te nazive se danas rijetko koristi, jer je zacijelo lakše pisati nego uvoditi novu oznaku . Trigonometrijskim funkcijama zovemo i razne njihove kombinacije, npr. funkciju .
Za neke primjene trigonometrije u planimetriji, i napose za sinusov i kosinusov poučak, vidi stranicu trokut.
Trigonometrijske funkcije nisu bijekcije pa nemaju inverzne funkcije u doslovnom smislu. Međutim, možemo suziti (restringirati) trigonometrijske funkcije na interval duljine koji sadrži prvi kvadrant i još jedan susjedni kvadrant, tako da je suženje (restrikcija) trigonometrijske funkcije na ta dva kvadranta neprekidna bijekcija. To možemo napraviti na jedinstveni način. Drugim riječima, dobivamo suženja
Inverz te bijekcije, inverz tog suženja, zovemo inverzna trigonometrijska funkcija ili arkus funkcija.
Funkcije , , pa dakle i njima inverzne funkcije , , su strogo rastuće funkcije (), a , i njihovi inverzi , , su strogo padajuće funkcije (). Funkcija poprima maksimum, , i minimum . Funkcija poprima minimum i maksimum . Infimum vrijednosti funkcija i je , a supremum je . Kako tangens ima vertikalne asimptote (i općenitije, , ) to ima dvije horizontalne asimptote kojima se približava u . Kako kotangens ima vertikalne asimptote za , to ima dvije horizontalne asimptote, (kojoj se približava kad ) i (kojoj se približava kad ).
Latinski arcus označava luk. Naime mjera (u radijanima) šiljastog kuta sa središtem u ishodištu je jednaka jednaka duljini luka kojeg taj kut izrezuje na jediničnoj kružnici sa središtem u ishodištu. Inverzna funkcija gornjih suženja sinusa, kosinusa, tangensa ili kotangensa stoga vraća luk zadanoj vrijednosti geometrijskog omjera koji predstavlja vrijednost trigonometrijske funkcije kuta/luka. Na anglofonim kalkulatorima se arkus funkcije umjesto s često označavaju sa .
Last revised on February 22, 2023 at 17:29:44. See the history of this page for a list of all contributions to it.