Princip (aksiom) matematičke indukcije
Princip matematičke indukcije je jedno svojstvo skupa prirodnih brojeva. Ubraja se među Dedekind-Peanove aksiome skupa prirodnih brojeva. Pomoću principa matematičke indukcije dokazuje se teorem o primitivnoj rekurziji koji govori o mogućnosti rekurzivnog definiranja funkcija na skupu prirodnih brojeva.
Princip (aksiom) matematičke indukcije
Označimo, kao obično, s skup prirodnih brojeva. Ako za podskup vrijede slijedeća dva svojstva
(1) (baza indukcije) ,
(2) (korak indukcije) Za svaki prirodni broj vrijedi da ako je tada je ,
(dakle, ako oba svojstva vrijede) tada je . Ovdje bismo zapravo trebali pisati (sljedbenik od ) umjesto , jer zbrajanje definiramo uz pomoć indukcije, pa zasad znamo samo funkciju brojenja, tj. sljedbenika, a zbrajanje s drugim pribrojnikom većim od definiramo kasnije.
Skupovi se mogu promatrati kao svojstva elemenata od (pri čemu gledamo odlučiva svojstva u smislu da element ili ima ili nema to svojstvo). Zaista ako je tvrdnja da broj ima to svojstvo tada je sa
dan neki podskup . Riječima, je skup svih prirodnih brojevi za koje je tvrdnja točna. S druge strane, ako je neki skup prirodnih brojeva, tada možemo zadati svojstvo prirodnih brojeva koje je po definiciji zadovoljeno za broj (tj. je istina) akko . U terminima svojstva možemo princip matematičke indukcije iskazati ovako:
Neka je neko svojstvo prirodnih brojeva, tj. za svaki ili vrijedi ili nije . Ako vrijedi (“baza indukcije”) i ako za svaki iz slijedi (“korak indukcije”), tada vrijedi za sve .
Prednost te formulacije je da ne koristi pojam skupa, tj. u sklopu je formulacije Peanovih aksioma koja ne koristi skupove (za sve Peanove aksiome vidi prirodni broj).
Promatrajmo Fibonaccijev niz brojeva koji je zadan tako da su prva dva broja , a svaki slijedeći u nizu je zbroj prethodna dva, tj. i za sve . To je rekurzivna definicija, a sam pojam rekurzivne definicije opravdan je na temelju matematičke indukcije. No, važnije je da se u praksi matematičkom indukcijom često mogu dokazivati tvrdnje o formuli za opći član niza. Tvrdnja: u Fibonaccijevom nizu -ti član niza je jednak
Leonardo da Vinci nazva omjer zlatnim rezom jer se pojavljuje u mnogim geometrijskim proporcijama u prirodi i umjetnosti.
Dokaz je preko matematičke indukcije. Baza indukcije. Za očito je . Za je račun također jednostavan.
Korak indukcije: pretpostavimo da tvrdnja vrijedi za neki i . Dokažimo da vrijedi za .
Ako dodamo prvi pribrojnik trećem i drugi četvrtom dobivamo
Primjer indukcije
Dokaži da
Dakle, .
Rješenje:
Baza indukcije: za lijeva strana je a desna je .
Korak indukcije: pretpostavimo da identitet vrijedi za neki . Tada je u tvrdnji za suma s lijeve strane veća od za još jedan pribrojnik, a taj je . Dakle identitet vrijedi akko je i suma s desne strane povećana za isti izraz. No,
Sad rastavimo brojnik kao
i dobijemo da je desna strana zadnje jednakosti
kako smo i trebali dokazati.
Primjer s nejednakosti
Dokaži da je za vrijedi nejednakost
(za vrijedi jednakost ).
Baza indukcije je za kad je . Pretpostavimo da nejednakost vrijedi za . Tada
dakle, , kako smo i tražili.
Primjer s djeljivošću
Pokaži da je za svaki prirodni broj , broj paran, tj. .
Baza indukcije. pa .
Korak indukcije. Pretpostavimo da , dakle postoji prirodni broj takav da . Promatrajmo sad , dakle je također paran broj.
Zadaci s indukcijom
. Dokaži indukcijom po da je
Simbolički .
. Dokaži da je za svaki prirodni broj umnožak
. (a) Pokaži indukcijom po
(b) Pokaži da za svaki vrijedi
S lijeve strane je množitelja.
. Indukcijom po pokaži identitet
Izrazivši zbroj s lijeve strane simbolički, taj identitet kaže
. Indukcijom po pokaži identitet
Dokaži matematičkom indukcijom da vrijedi za sve
S lijeve strane jednakosti se množi množitelja.
Dokaži za sve prirodne brojeve da