Zoran Skoda vektor

Vektori u ravnini i prostoru

Ako su AA i BB dvije različite točke ravnine ii prostora, tada je dužina AB¯\overline{A B} s krajevima AA i BB skup svih točaka ravnine koje leže između AA i BB (za “ležati između” pogledaj stranicu aksiomi planimetrije: točka TT leži između točaka AA i BB ako je na istom pravcu kao AA i BB i po jednom od dva istaknuta geometrijska poretka na pravcu je ispred BB, a prije AA). Točke AA i BB zovemo vrhovi dužine AB¯\overline{A B}. Udaljenost d(A,B)d(A,B) zovemo duljinom dužine AB¯\overline{A B}. Obično se ne smatra da je nuldužina AA¯\overline{A A} dužina jer njeni krajevi nisu različiti.

Usmjerena dužina je dužina za koju znamo koji je njen vrh prvi, a koji drugi vrh. Točnije, usmjerena dužina u euklidskoj ravnini ili prostoru je dužina zajedno s podatkom koji je prvi, a koji je drugi vrh. Možemo reći da je usmjerena dužina dužina s zadanim uređajem na paru njenih vrhova. Ponekad usmjerenu dužinu zovemo i učvršćeni vektor i zamišljamo da je ona učvršćena u svojoj prvoj točki. Usmjerena dužina kojoj je AA prvi vrh, a BB drugi vrh označava se AB\vec{A B}. Za potrebe definicije vektora i operacije zbrajanja vektora, uz usmjerene dužine promatraju se i “nuldužine” AA¯\overline{A A} na kojima nema orijentacije, niti su dužine, ali su korisne jer predstavljaju nulvektor AA\vec{A A} (neutralni element za zbrajanje vektora). Sjetimo se da je polovište dužine jedinstvena točka koja je na istom pravcu kao i krajevi dužine i jednako udaljena od oba kraja. Po dodatnoj definiciji, pod polovištem nuldužine AA¯\overline{AA} smatrat ćemo točku AA.

Slobodni vektor a\vec{a} u euklidskoj ravnini ili prostoru je razred ekvivalencije usmjerenih dužina ili, izuzetno, nulvektor 0\vec{0}. Pri tome su dvije usmjerene dužine AB\vec{A B} i CD\vec{C D} ekvivalentne ako dužina AD¯\overline{A D} (koja spaja prvi vrh prve usmjerene dužine i kraj druge usmjerene dužine) i dužina BC¯\overline{B C} (koja spaja kraj druge usmjerene dužine i početak prve usmjerene dužine) imaju isto polovište. Drugim riječima, ukoliko su A,B,C,DA,B,C,D sve različite i nekolinearne točke, to znači da je četverokut ABCDA B C D paralelogram. Tu dodajemo i slučaj nuldužina AA\vec{A A} koje su sve u jednom razredu koji zovemo nulvektor 0\vec{0}. U notaciji za razrede ekvivalencije, vektor u kojem je usmjerena dužina AB\vec{A B} pišemo [AB][\vec{A B}], no u kasnijoj praksi obično ipak izostavljamo znak za razred ekvivalencije [][]. To znači da pišemo naprosto AB\vec{A B} znajući u svakom slučaju mislimo li zaista na usmjerenu dužinu ili radije na njenu klasu ekvivalencije, a opširniju notaciju [AB][\vec{A B}] za razrede ekvivalencije koristimo kad želimo naglasiti razliku razreda [AB][\vec{A B}] i predstavnika AB\vec{A B}. Duljina dužine AB¯\overline{A B} ne zavisi od izbora usmjerene dužine u razredu ekvivalencije [AB][\vec{A B}] (zaista ako su AB\vec{A B} i CD\vec{C D} ekvivalentne usmjerene dužine tada su dužine AB¯\overline{A B} i CD¯\overline{C D} nasuprotne stranice paralelograma, pa su sukladne). Tu duljinu zovemo duljina ili norma vektora AB\vec{A B} i označavamo je AB\|\vec{A B}\|. Ako želimo istom definicijom obuhvatiti i nulvektore, možemo naprosto pisati [AB]=d(A,B)\| [\vec{A B}]\| = d(A,B). Svaki vektor duljine 11 zovemo jedinični vektor ili ort.

Smjer je po definiciji razred ekvivalencije pravaca u ravnini ili prostoru po relaciji paralelnosti. Svakom vektoru možemo pridružiti smjer onih pravaca na kojima leže usmjerene dužine koje ga predstavljaju. Orijentacija ili smisao na pravcu je izbor jednog od dva istaknuta uređaja na pravcu. Ako je AB\vec{A B} usmjerena dužina, gdje je ABA\neq B, tada samo po jednom od dva istaknuta uređaja na pravcu ABA B vrijedi da je početni vrh prije drugog vrha, A<BA\lt B. Taj uređaj zovemo orijentacijom ili smislom usmjerene dužine AB\vec{A B}. Svakom vektoru dakle možemo pridružiti orijentaciju na pravcima njegovog smjera. Dakle, svakom vektoru osim nulvektora možemo pridružiti duljinu, smjer i smisao. (Nulvektor ima duljinu 00, a nema ni određeni smjer ni smisao.) Može se dokazati da vrijedi i obrat: slobodan vektor u ravnini ili prostoru određen je duljinom, smjerom i smislom, a za učvršćeni vektor moramo k tome još zadati i početnu točku. Za ma koja dva vektora istog smjera (tj. koji imaju predstavnike uzduž istog pravca) vrijedi AB=rAC\vec{A B} = r \vec{A C} pa možemo govoriti o njihovom omjeru r=AB:ACr = \vec{A B}\colon \vec{A C}\in\mathbb{R}.

Ako točka AA leži na pravcu pp koji je orijentiran, tj. na kojem je zadan uređaj \leq, mi smo automatski zadali polupravac s vrhom AA. Zaista, taj polupravac ApA p je skup svih TpT\in p za koje vrijedi ATA\leq T.

Neka su AB\vec{A B} i AC\vec{A C} dvije usmjerene dužine s istim vrhom AA. One dakle određuju polupravce ApA p i AqA q gdje je BpB\in p i CqC\in q. Ta dva polupravca s istim vrhom AA određuju (orijentirani) kut pAq=CAB\angle p A q = \angle C A B, s orijentacijom od AC\vec{A C} do AB\vec{A B}. Ako su AC\vec{A' C'} i AB\vec{A' B'} njima ekvivalentni vektori, tj. ACAC\vec{A' C'}\sim\vec{A C} i ABAB\vec{A' B'}\sim\vec{A B} tada je kut CAB\angle C A B kongruentan kutu CAB\angle C' A' B' (i iste orijentacije), pa dva kuta imaju istu mjeru koju zovemo mjerom kuta (ili naprosto kutem) između vektora [AB][\vec{A B}] i [AC][\vec{A C}]. Kako je mjera kuta definirana, to je definiran i njen kosinus cosCABcos \angle C A B. Skalarni umnožak vektora AB\vec{A B} i AC\vec{A C} je realni broj

ABAC:=ABACcosCAB. \vec{A B}\bullet\vec{A C} := \|\vec{A B}\| \|\vec{A C} \| cos \angle C A B.

Neka je pp pravac i AA neka točka. Tada je okomita projekcija (ili ortogonalna projekcija) točke AA na pravac pp nožište jedinstvene okomice qq na pp koja prolazi točkom AA. Drugim riječima, projekcija točke AA na pp je sjecište pravca pp i njene okomice kroz AA. Projekcija usmjerene dužine AB\vec{A B} na neki pravac pp koji nije nužno kroz AA je usmjerena dužina AB\vec{A' B'} gdje su AA' i BB' projekcije točaka AA i BB na pp. Projekcija slobodnog vektora [AB][\vec{A B}] je tada vektor [AB][\vec{A' B'}] i on ne zavisi od izbora predstavnika, a niti od pravca pp zadanog smjera.

Zbroj dva slobodna vektora je dan Chaslesovim pravilom trokuta. Naime, da bi zbrojili dva vektora a\vec{a} i b\vec{b} izaberemo neku točku OO, zatim nađemo jedinstvenu točku AA takvu da je a=[OA]\vec{a} = [\vec{O A}] i jedinstvenu točku BB takvu da je b=[AB]\vec{b} = [\vec{A B}]. Tada je a+b=[OB]\vec{a}+\vec{b} = [\vec{O B}]. Chaslovo pravilo zapisujemo kao formulom OA+AB=OB\vec{O A} + \vec{A B} = \vec{O B}. Matematičkom indukcijom možemo iz tog pravila izvesti poopćenu verziju, Chaslesovo pravilo mnogokuta, OA 1+A 1A 2++A n1A n=OA n\vec{O A_1} + \vec{A_1 A_2} +\ldots + \vec{A_{n-1} A_n} = \vec{O A_n} za svaki nn\in\mathbb{N} i svakih (n+1)(n+1) točaka O,A 1,,A nO, A_1,\ldots, A_n.

Ako su vektori a\vec{a} i b\vec{b} dani predstavnicima OA\vec{O A} i BC\vec{B C} gdje je BAB\neq A mi, naravno, moramo najprije translatirati usmjerenu dužinu BC\vec{B C} za vekor BA\vec{B A} u novu dužinu AE\vec{A E} tako da nova početna točka bude AA (Tada je [OA]+[BC]=[OA]+[AE]=[OE][\vec{O A}] + [\vec{B C}] = [\vec{O A}] + [\vec{A E}] = [\vec{O E}] po Chaslesu). Dakle BCAE\vec{B C} \sim \vec{A E} tako da je BCEAB C E A paralelogram. Drugim riječima, točka EE je točka AA translatirana za BC\vec{B C}.

Alternativno možemo zbrajati učvršćene vektore s istom početnom točkom pravilom paralelograma. Naime ako su OE\vec{O E} i OF\vec{O F} dvije usmjerene dužine s istim početnim vrhom OO, tada je OG\vec{O G} njihov zbroj onda i samo onda ako dužine OG¯\overline{O G} i EF¯\overline{E F} imaju zajedničko polovište. Ukoliko su OE\vec{O E} i OF\vec{O F} različitoog smjera, uvjet da se OG¯\overline{O G} i EF¯\overline{E F} dijele polovište (kako su tada to dijagonale četverokuta OFGEO F G E različitog smjera možemo reći da se međusobno raspolavljaju), po definiciji to znači da je OFGEO F G E paralelogram. To nam daje i drugu konstrukciju točke GG šestarom i jednobridnim ravnalom. Naime, nađemo polovište dužine EF¯\overline{E F} i nazovimo ga TT. Tada točku GG na pravcu OTO T dobijemo tako da u šestar uzmemo d(T,O)d(T,O) i presiječemo kružnicu tog polumjera oko TT s pravcem OTO T. To će dati dva sjecišta pravca i kružnice oko TT, s jedne strane je to OO, a s druge je to GG.

Zbrajanje vektora je asocijativno, komutativno ima neutralni element (a to je nulvektor) i svaki element a\vec{a} ima suprotni element a-\vec{a}. To znači da skup vektora s obzirom na zbrajanje čini algebarsku strukturu koju zovemo Abelova grupa.

Neka je rr realni broj i OA\vec{O A} vektor. Tada je po definiciji vektor rOAr\cdot\vec{O A} nulvektor ako r=0r = 0 ili OA\vec{O A} nulvektor, a inače jedinstveni vektor istog smjera kao i OA\vec{O A} čija duljina je rd(O,A)r\cdot d(O, A) i koji ima isti smisao kao i AB\vec{A B} kad je r>0r \gt 0 odnosno njemu suprotni smisao kad je r<0r\lt 0. Ako je r>0r\gt 0 po aksiomu III4III-4 postoji jedinstvena točka TT takva da je d(O,T)=rd(O,A)d(O,T) = r\cdot d(O, A) i koja je na pravcu OAO A. Tada je dakle OT=rOA\vec{O T} = r\cdot\vec{O A}. Time smo objasnili množenje vektora realnim brojem pri čemu je rezultat vektor. To množenje nekad zovemo množenje skalarom. Koristimo ga npr. kod definicije homotetije.

Slobodni vektori se dakle mogu zbrajati i množiti realnim brojem. Te operacije zadovoljavaju potrebne aksiome tako da Abelova grupa slobodnih vektora čini dio strukture vektorskog prostora nad poljem \mathbb{R} realnih brojeva.

Peto poglavlje (vidi pdf poglavlja na merlinu) Horvatićeve knjige Linearna algebra posvećeno je vektorima u ravnini i prostoru (npr. izdanje Tehničke knjige).

  • usporedite i wikipedija: vektor

Pravokutni koordinatni sustav objašnjen pomoću vektora

(Kartezijev ili) pravokutni koordinatni sustav u ravnini određen je izborom jedne točke OO koju zovemo ishodište koordinatnog sustava i uređenog para (i,j)(\vec{i},\vec{j}) dvije jedinične usmjerene dužine i=OA\vec{i} = \vec{O A} i j=OB\vec{j} = \vec{O B} učvršćene u ishodištu i takve da su pravac OAO A zvan apscisa i pravac OBO B zvan ordinata međusobno okomiti. Okomite projekcije ma kojeg vektora v\vec{v} na apscisu i ordinatu zovemo vektorskim komponentama vektora v\vec{v}. Vektorske komponente možemo zapisati kao v xiv_x \vec{i} i v yjv_y \vec{j} gdje su v xv_x i v yv_y realni brojevi koje zovemo komponente vektora v\vec{v}. Vrijedi v=v xi+v yj\vec{v} = v_x \vec{i} + v_y \vec{j}.

Ako je PP točka u ravnini u kojoj je odabran koordinatni sustav (O,i,j)(O,\vec{i},\vec{j}) onda možemo zapisati OP=x Pi+y Pj\vec{O P} = x_P \vec{i} + y_P \vec{j}. Realni brojevi x Px_P i y Py_P zovemo apscisa i ordinata točke PP i skupno koordinate točke PP. Preslikavanje iz ravnine u 2=×\mathbb{R}^2 = \mathbb{R}\times\mathbb{R} dano s (x P,y P)(x_P, y_P) zove se koordinatizacija ravnine i bijekcija je ravnine na skup parova realnih brojeva, tj. Kartezijev kvadrat skupa \mathbb{R}.

Slično tome, u pravokutni sustav u prostoru je određen ishodištem OO i trojkom vektora i,j,k\vec{i}, \vec{j}, \vec{k} takvih da su svaka dva međusobno okomiti. Koordinatizacija prostora P(x P,y P,z P)P\mapsto (x_P, y_P, z_P) je bijekcija s prostora na 3\mathbb{R}^3.

Ako geometriju radimo u terminima aksioma zovemo je sintetičkom. Ukoliko radimo u terminima koordinata točaka i komponenti vektora, zovemo je analitičkom geometrijom.

Vektori u općenitim vektorskim prostorima

Općenitije, (apstraktni) vektor je element Abelove grupe vektora nekog apstraktnog vektorskog prostora, pogledajte stranicu vektorski prostor iz matematike 4. Vezana je i stranica skalarni umnožak (vektora).

Last revised on March 2, 2023 at 11:50:20. See the history of this page for a list of all contributions to it.