Ponedjeljak 27. 2. 2012. u 18 sati. Coursepage hom11connections. Next lecture 18, previous lectures 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11,12, 13,14; zadaci.
Glavni cilj ove lekcije je dobivanje simplicijalnih objekata od komonada, odnosno kosimplicijalnih objekata od monada. To smo napravili u velikoj općenitosti, u 2-kategorijama, koje smo uveli kao specijalni slučaj obogaćenih kategorija.
Sjetimo se koncepta monoidalne kategorije kao kategorije s nekim tenzorskim produktom na morfizmima i objektima, koji čini funktor u svakoj varijabli, s jediničnim objektom i svojstvom asocijativnosti do na zadane koherentne izomorfizme , koji su prirodni u svakoj varijabli. Kao primjer možemo uzeti kategoriju vektorskih prostora nad poljem , gdje je jedinični objekt, a tenzorski produkt je obični tenzorski produkt vektorskih prostora.
Neka je monoidalna kategorija fiksirana. -obogaćena kategorija (engl. -enriched category) se sastoji od slijedećih podataka:
koji živi u
Pri tome se traži da je kompozicija asocijativna, tj. da za svaka 4 objekta dijagram
komutira. Traži se i da za svaka dva objekta , jedinični elementi čine dijagram
komutativnim. Pri tome su kose strelice jedinične koherencije u .
Kad je kontekst jasan, umjesto -obogaćena kategorija, reći ćemo jednostavno -kategorija.
-obogaćena kategorija je mala ako je skup. Može se definirati pojam -funktora i -prirodne transformacije. Male -kategorije i -funktori čine kategoriju . Ta kategorija ima kartezijev produkt, tj. je također monoidalna kategorija.
Neka je kategorija skupova i preslikavanja skupova. Kartezijev produkt se može zadati kao (bi)funktor, i postaje tenzorska kategorija s obzirom na kartezijev produkt, a kao tenzorsku jedinicu možemo odabrati bilo koji jednočlani skup, npr. .
Uvjerite se da je -obogaćena kategorija isto što i kategorija u običnom smislu (tj. lokalno mala kategorija, tj. objekata može biti klasa, no morfizmi među bilo koja dva fiksna objekta čine skup).
Neformalno rečeno, zatvorene monoidalne kategorije su kategorije obogaćene nad samim sobom.
Kažemo da je monoidalna kategorija zatvorena ako postoji struktura -obogaćene kategorije koja ima iste objekte kao , a za unutarnji hom je unutarnji hom u , tj. za svaka tri objekta postoji bijekcija
prirodna u . Drugim riječima je desni adjungirani funktor funktoru . Zapravo ako u nekoj monoidalnoj kategoriji postoji takav desni adjungirani funktor za svaki , tada pravilo određuje strukturu -obogaćene kategorije. Naime svojstvo adjungiranosti, zajedno s kompozicijom za obične morfizme, omogućava kanonsku definiciju kompozicije za unutarnji hom:
…
Zadatak 8. Dokaži da postoji izomorfizam
u , prirodan u sva tri argumenta (Ideja: koristi Yonedinu lemu i račun s 4 objekta)
Primjer. Kategorija kompaktno generiranih Hausdorffovih topoloških prostora je zatvorena monoidalna kategorija s obzirom na kartezijev produkt u toj kategoriji.
je kategorija čiji objekti su male kategorije, a morfizmi su funktori. Kartezijev produkt kategorija se može zadati kao bifunktor. Tako s kartezijevim produktom postaje (koherentna nestroga) monoidalna kategorija u kojoj je tenzorska jedinica kategorija s jednim objektom i jednim morfizmom. je zapravo zatvorena kartezijeva monoidalna kategorija, naime za fiksnu domenu i kodomenu, funktori i njihove prirodne transformacije čine kategoriju i tražena svojstva vrijede.
Stroga (ili striktna) 2-kategorija je naprosto -obogaćena kategorija. Induktivno definiramo -kategorije kao -obogaćene kategorije, za svako , gdje je kartezijeva monoidalna kategorija malih -kategorija i .
To se da raspisati u detalje, eksplicitno, mada je za nas značajno samo . Stroga -kategorija sastoji se od -ćelija za svaki . -ćelije se nazivaju i objekti, a -ćelije za se također zovu i -morfizmi. Za svaki i za svaku -ćeliju definiramo njenu domenu i kodomenu koje su -ćelije, pri čemu se traži da je domena domene isto što i domena kodomene, te kodomena domene je kodomena kodomene:
Za svaku -ćeliju , , zadana je identiteta -ćelija (ili ), s . Na dalje, za -ćelije, , je definirano raznih kompozicija . Krajnja, “vertikalna”, kompozicija definirana je ako je . Općenito, je definiran ako i , kad god su ti izrazi definirani. Kompozicije su usaglašene s identitetama na uobičajen način.
Među tim kompozicijama se traži da vrijedi zakon zamjene (koji generalizira Godementov zakon zamjene). Kad god je jedna strana slijedećeg identiteta definirana, tada je i druga, i vrijedi identitet
To je sve malo jednostavnije za . 2-kategorija se sastoji od
Svakoj 1-ćeliji pridruženi su objekti domene i kodomene , i pišemo . Svakoj 2-ćeliji pridružene su 1-ćelije , i i vrijedi te . Definirana je kompozicija 1-ćelija kad god . Vrijedi i . Definirane su dvije kompozicije 2-ćelija. Prva kompozicija je horizontalna i definirana je za dvije ćelije i takve da je . Druga kompozicija je vertikalna, i definirana je za , kao neki . Obje kompozicije su strogo asocijativne. Vrijedi također Godementov zakon zamjene
kad god su ti izrazi definirani za dva ćelije . Za svaki objekt postuliramo identiteta 1-ćeliju i za svaku 1-ćeliju postuliramo identita 2-ćeliju; za njih vrijedi da su jedinice u smislu
Po konvenciji, ako je gdje je i , s označavamo horizontalnu kompoziciju .
Primjer. (suspenzije strogih monoidalnih kategorija) Neka je obična kategorija sa strogo asocijativnim bifunktorijalnim monoidalnim produktom sa strogom jedinicom , tj. je stroga monoidalna kategorija.
Adjunkcija u 2-kategoriji sastoji se od dvije 1-ćelije i i dvije 2-ćelije, jedinicu i kojedinicu koje zadovoljavaju 2 aksioma, tzv. trokutne identitete: kompozicije
su identitete i , respektivno. Ti uvjeti se obično crtaju kao trokutasti dijagrami.
Kažemo i da je 1-ćelija lijevo adjungirana 1-ćeliji .
Monada u 2-kategoriji sastoji se od endo-1-ćelije (tj. ćelije s istom domenom i kodomenom) i dva ćelija i tako da vrijede aksiomi asocijativnosti za i identite za u odnosu na , tj. dijagrami
komutiraju. Komonada u je monada u kategoriji , tj. u 2-kategoriji u kojoj okrenemo i 1-ćelije i 2-ćelije.
Svaka adjunkcija generira i monadu i komonadu.
Svaka monada u 2-kategoriji definira augmentirani kosimplicijalni objekt u 1-kategoriji čiji objekti su endo-1-ćelije , a morfizmi 2-ćelije među njima. Npr. u slučaju (promatrana kao 2-kategorija) dobijemo augmentirani kosimplicijalni endofunktor. Za monadu čija endo-1-ćelija je kažemo da je monada na ; tako u slučaju , svaka monada u je monada na nekoj kategoriji iz .
Recept za kosimplicijalni objekt je potpuno formalan: dan je augmentacijom gdje je kosimplicijalna 1-ćelija dana s i , . Direktno se provjeri (zadatak 10) da su zadovoljeni kosimplicijalni identiteti.
Slično svaka komonada generira augmentirani simplicijalni objekt u kategoriji endo-1-ćelija .
Last revised on September 3, 2022 at 22:15:40. See the history of this page for a list of all contributions to it.