Akademska godina 2023/2024.
moodle/merlin:mat3 2023/24, mat3 2022/23
Zapis predavanja online 22.12.2022. pdf (sustavi jednadžbi i jednadžba ravnine).
Primjeri za vježbu i testovi iz prijašnjih godina su na poveznicama na stranici zadarmat3 testovi.
Gradivo obuhvaća
ponavljanje osnovnih činjenica o realnim brojevima odnosno o uređenom polju realnih brojeva
uvod u funkcije realne varijable: definicija funkcije realne varijable (to su funkcije s podskupa skupa realnih brojeva u podskup skupa realnih brojeva), određivanje domene i kodomene, nule (nultočke) funkcije, parne i neparne funkcije (realna funkcija je parna ako za svaki iz njene domene je također u njenoj domeni i vrijedi , a neparna ako vrijedi ), periodičke funkcije (nekonstantna funkcija definirana na cijelom skupu realnih brojeva je periodička ako postoji pozitivni realni broj , kojeg zovemo periodom funkcije , takav da za svaki vrijedi ), omeđene i neomeđene funkcije, primjeri periodičkih, omeđenih, neomeđenih, parnih i neparnih funkcija, graf funkcije (vidi pod funkcija), graf inverzne funkcije (dobije se od grafa of početne funkcije osnom simetrijom s obzirom na simetralu prvog i trećeg kvadranta, tj. s obzirom na pravac ). Kratki osvrt na implicitno zadane funkcije i pojam parametrizirane krivulje.
linearne, afine i kvadratne funkcije, dopunjavanje do na kvadrat, drugi korijen, kvadratna jednadžba, parabola, tjeme parabole, kvadratna nejednadžba
kompleksni brojevi se normalno uvode u Matematici 1, i ponovno susreću u Matematici 3 i Matematici 4. Kako se u 2019/20 u Matematici 1 nisu stigli obraditi, taj dio gradiva iz matematike 1 se ovdje uči, motiviran kvadratnom jednadžbom, te ponovno kasnije kod trigonometrijskog (polarnog) zapisa, u sklopu rada na trigonometrijskim funkcijama.
potencija na realnog broja na cijeli broj. Pomoću množenja rekurzijom definiramo potenciranje prirodnog broja prirodnim brojem ili nulom. Naime, za svaki realni broj , prvo definiramo potencije i , i uvedemo rekurzivnu relaciju za svaki . Dakle, , itd. Poslije toga proširimo definiciju na definiciju potencije realnog broja na ma koji cijeli broj, naime definiciju za negativne brojeve dobijemo od pozitivnih koristeći formulu .
polinomi, osnovni teorem algebre
racionalne funkcije (funkcije koje se daju napisati kao omjer dviju polinomijalnih funkcija), definicija, graf racionalne funkcije, domena, kodomena, horizontalne, vertikalne i kose asimptote, rastav na parcijalne razlomke
-ti korijen kao inverzna funkcija funkcije potenciranja na . Identificiramo -ti korijen s . Kombiniramo potencije na i na tako da dobijemo potenciju pozitivnog realnog broja na ma koji racionalni broj, naime . Nadalje racionalnim brojevima aproksimiramo realni broj i pomoću aproksimacija dolazimo do opće potencije za proizvoljni fiksni realni broj (eksponent potencije)
pojam algebarske funkcije (kombinacije polinoma i korijena, npr. funkcije s kvadratnim i kubnim iracionalitetom)
trigonometrijske funkcije, inverzne trigonometrijske funkcije
eksponencijalna funkcija s bazom (domena cijeli skup realnih brojeva ), poseban slučaj kad je (Eulerov broj, baza prirodnog logaritma). Osnovna svojstva ekponencijalne funkcije (najvažnije ), graf i primjene eksponencijalne funkcije.
logaritam, logaritamska funkcija
pojam elementarne funkcije
sustavi više linearnih jednadžbi, naročito Gaussova metoda rješavanja pomoću svođenja na trokutasti oblik matrice sustava
nejednadžbe, grafičko rješavanje u slučaju dviju varijabli
vektori u 2 i 3 dimenzije, skalarni umnožak i vektorski produkt vektora
pravokutni koordinatni sustav u euklidskoj ravnini i prostoru, jednadžbe pravaca, ravnina, kružnice i sfere
matrice nad realnim i nad kompleksnim brojevima
matrica rotacije
determinanta matrice i Cramerovo pravilo
analitička geometrija, analiticki zadaci, parametrizacije u geometriji, projekcije analitički
Koristimo i malo slobodnog softwarea, ponajviše sustav Geogebra i sustav SageMath.
Neke temeljne nazive u matematici na hrvatskom jeziku možete naći u Struni http://struna.ihjj.hr. Korisna je i knjiga (glave 5 i 6)
Neki od pojmova iz Matematike 1 koji su i dalje potrebni: funkcija, uređaj, relacija ekvivalencije, slika funkcije, skup, graf funkcije; i naravno znanje brojevnih sustava.
Iz Matematike 2 trebat će nam vektori i koordinatni sustav. Geometrija u M.2 se radila aksiomatski. U dijelu ovog kolegija uvest će se naprednije operacije s vektorima i matrice (s kojima će se raditi i u M.4).
Na koledžima u SAD-u slično gradivo o realnim funkcijama, trigonometriji i kompleksnim brojevima se obrađuje u okviru kolegija Precalculus.
Ovo je treći semestar 4-semestralnog programa iz matematike. Nakon toga dolazi na višim godinama metodika matematike.
Ugrubo Matematika 1: skupovi, funkcije, relacije, BROJEVNI sustavi (prirodni, racionalni, realni, kompleksni brojevi)
Matematika 2: elementarna geometrija
Matematika 3: elementarne funkcije (polinomi, racionalne funkcije, algebarski izrazi, eksponencijalna, logaritamska, trigonometrijske i inverzne trigonometrijske funkcije…) te vektori i matrice nad realnim ili kompleksnim brojevima, uglavnom u dimenzijama 2 i 3
Matematika 4: algebarske strukture, grupe, polja, polinomi, permutacije, malo vektorskih prostora nad bilo kojim poljem
Ponavljanje realnih brojeva. Funkcije realne varijable. Parne, neparne, periodičke, omeđene i neomeđene funkcije. Domena kompozicije funkcija.
Kompleksni brojevi (jer nisu obrađeni u matematici 1 u 2019/2020)
Graf funkcije. Nultočke, maksimumi i minimumi funkcija. Linearne, afine i kvadratne funkcije. Intuitivni pojam nagiba grafa funkcije, tangente i linearizacije neprekidne funkcije. Linearna jednadžba i metoda supstitucije kod sustav od dvije linearne jednadžbe.
Grafička metoda za rješavanje sustava linearnih nejednadžbi u dvije varijable. Kvadratna i bikvadratna jednadžba. Parabola. Dopuna na kvadrat i drugi položaji parabole. Par riječi o pojmu elipse i pojavama kvadrika u prirodi.
Graf inverzne funkcije. n-ta potencija i n-ti korijen. Polinomi i polinomijalne funkcije nad realnim i kompleksnim brojevima. Dijeljenje polinoma, osnovni teorem algebre.
Racionalne funkcije. Određivanje domene i kodomene. Asimptote. Skica grafa funkcije. Ukoliko vrijeme dopušta, rastav na parcijalne razlomke.
Algebarske funkcije. Opća potencija i eksponencijalna funkcija. Primjene eksponencijalne funkcije.
Logaritam. Trigonometrijske funkcije I.
Trigonometrijske funkcije II i njihove inverzne funkcije. Polarne koordinate u ravnini. Polarni prikaz kompleksnog broja. Geogebra u 2d prikazu.
Vektori u 2 i 3 dimenzije. Zbrajanje vektora i množenje sa skalarom. Duljina vektora, komponente vektora. Koordinatni sustav u ravnini i prostoru. Pravci i ravnine u analitičkom prikazu. Parametarska jednadžba krivulje.
Jednadžba kružnice i kugle. Smjer i smisao vektora. Skalarni, vektorski i mješoviti umnožak vektora i njihova geometrijska interpretacija. Geogebra u 3d prikazu. Volumeni jednostavnih tijela.
Matrice: djelovanje na vektore, množenje kao kompozicija transformacija. Linearni sustavi: Gaussova metoda eliminacije. Matrični prikaz sustava.
Primjene linearnih sustava i diskusija rješenja. Geometrijska interpretacija.
Rotacije, translacije i dilatacije u koordinatnom sustavu u ravnini. Usporedba s aksiomatikom planimetrije iz Matematike 2.
Prikazi tijela, 3d krivulja i ploha u geogebri. Mješoviti primjeri iz analitičke geometrije.
Svaka jedinica se odnosi na dva sata predavanja i jedan sat vježbi iz istog gradiva.
Last revised on September 26, 2023 at 10:11:31. See the history of this page for a list of all contributions to it.